کتاب «تفنگمو زمین نذار» منتشر شد

به همت انتشارات جمکران؛
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 4 مهر, 1396 - 13:45
سیدمیثم موسویان با مجموعه داستان «تفنگمو زمین نذار» به مسئله جنگ پرداخته است.

به گزارش حلقه وصل، در هفته دفاع مقدس، مجموعه داستان کوتاه «تفنگمو زمین نذار» اثر سیدمیثم موسویان از سوی انتشارات کتاب جمکران منتشر شد.

«تفنگمو زمین نذار» در سه فصل تنظیم شده است. تمامی داستان‌های این مجموعه، در ژانر دفاع مقدس بوده که زبان برخی از داستان‌ها زبانی طنز است و لبخند را بر لب مخاطب می‌نشاند و صحنه‌های تصویر شده در داستان‌های دیگر، غم‌انگیز و متاثرکننده است.

فصل نخست این کتاب، حول محور مسائلی که بازماندگان رزمندگان با آن دست به گریبان هستند، شکل گرفته است. فصل دوم به ماجراهایی که برای اسرا رقم خورده می‌پردازد و فصل سوم، ماجرای خود رزمندگان در خط مقدم است. داستان‌های این مجموعه از واقعیت و تاریخ جنگ نشات گرفته‌اند اما اصل بسیاری از داستان‌های فصل سوم نیز واقعی است، هرچند که مسائل پیرامونی آنها پرداخته ذهن نویسنده باشد.

بسیاری از داستان‌های مجموعه «تفنگمو زمین نذار»، در جشنواره‌های گوناگون، صاحب رتبه شده و مورد تقدیر قرار گرفته‌اند. از سیدمیثم موسویان پیش از این کتاب‌هایی در انتشارات سوره، روایت فتح و شهریستان ادب منتشر شده است.

انتشارات «کتاب جمکران»، «تفنگمو زمین نذار» را در 226 صفحه، قطع پالتویی و به قیمت 11 هزار تومان منتشر کرده است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «چنگ می‌زنم به گردن‌بندش. گردنبند پاره می‌شود و می‌ریزد روی زمین. از صدای ریختن مهره‌ها بر زمین، آهنگی ساخته می‌شود که نزدیک است مدهوشم کند. سرخ‌شدن گوش‌هایم از خجالت را حس می‌کنم. ببخشیدی گفته و نگفته، می‌نشینم به جمع‌کردن دانه‌های گردن‌بند مرواریدش. او هم می‌نشیند. آخ چه کیفی دارد نخ کردن دانه‌های مروارید با چنین جنس لطیفی. دانه‌ها دارد تمام می‌شود. آخرین مروارید را او توی نخ طلایی می‌‌اندازد. یکهو صدایی بلند همه ‌جا را پر می‌کند. سر بلند می‌کنم.

ـ چه خبر شده؟

ـ قیامت... قیامت شده!

با حورالعین بلند می‌شویم، نگاه می‌کنم ببینم اثری از زخم‌های بمبی که زیر ماشینم ترکیده در بدنم هست یا نیست.»

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.