ماجرای بحث محسن رفیقدوست با نخست وزیر وقت لیبی/ قاطعیت امام (ره) در مخالفت با تولید سلاح میکروبی و اتمی

در برنامه «57» مطرح شد:
ارسال زمان بندی شده: 
دوشنبه, 3 مهر, 1396 - 10:30
نادر طالب‌زاده در دومین قسمت برنامه 57 تدارکات و لجستیک جنگ را با حضور محسن رفیق‌دوست بررسی کرد.

به گزارش حلقه وصل، دومین قسمت برنامه 57، نادر طالب‌زاده میزبان محسن رفیق‌دوست بود. در این برنامه موضوع تدارکات و لجستیک جنگ مورد بحث قرار گرفت. محسن رفیق‌دوست با اشاره به اینکه جنگ ناخواسته آغاز شد و در قانون چیزی برای جنگ این ارگان پیش‌بینی نشده بود، گفت: سپاه برای جنگ ایجاد نشده بود؛ بلکه برای حراست از انقلاب و دستاوردهای انقلاب ایجاد شده بود. جنگ که آغاز شد این احساس به وجود آمد که این جنگ صرفاً علیه مرزهای ما نیست، پس سپاه وارد جنگ شد و تا مدتها با بدیهی‌ترین امکانات حضور داشتیم. برای مثال برای اعزام صد نیرو به جبهه به کمیته‌ها می‌رفتم و اسلحه‌های ژ3 مصادره‌ای را از کمیته‌ها می‌گرفتم و به نیروهایمان می‌دادم و یا از ارتش می‌گرفتیم‌.

وی افزود: اولین اسلحه‌ای که من تهیه کردم، دو هزار کلاشینکف بود که از یاسر عرفات خریداری کردم و با آن اولین گروه را به جبهه فرستادم. اما پدیده‌ای که به‌وجود آمد، مردم عزیز و نیروهایمان بودند که برای دفاع از انقلاب به میدان آمدند.
وزیر سپاه در دوران دفاع مقدس عنوان کرد: تا وقتی که بنی‌صدر جانشین فرمانده کل قوا بود، اجازه حضور سپاه و نیروهای مردمی را به جبهه نمی‌داد ولی ما به‌اعتبار مقام معظم رهبری در جبهه می‌ماندیم. از هرجا قصد داشتیم سلاح و مهمات تهیه کنیم، می‌گفتند "چون تحریم هستید نمی‌دهیم" ویا می‌گفتند عراق کامل خریداری کرده است. کار سختی بود، اما می‌شد.

رفیق‌دوست تصریح کرد: برای تهیه سلاح‌های ابتدایی با افسرهای لیبیایی یا سوری به کشورهای بلوک شرقی می‌رفتیم و از آنجا می‌خریدیم. اما به این فکر افتادیم که باید خودمان به‌فکر تولید باشیم. ما اگر می‌خواستیم لباس غواصی با همان روش بخریم امکان‌پذیر بود، ولی دشمن به عملیات ما پی می‌برد؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم در داخل تولید کنیم و در داخل دوختیم؛ ولی تنفس غواصان با نی بود نه کپسول.

وزیر سپاه دوران دفاع مقدس گفت: من قبل از اینکه وزیر بشوم، به سه کشور کره شمالی، لیبی و سوریه مرتباً سفر می‌کردم. بعد از اینکه وزیر شدم به‌دلیل مشغله حدود 9 ماه به این سه کشور نرفتم. بعد از این مدت سوریه و لیبی به‌صورت رسمی بنده  را دعوت کردند.

وی افزود: خدمت آقای هاشمی رفتم و بحث دعوت را مطرح کردم، ایشان گفتند "ببینید می‌توانید از حافظ اسد و قذافی موشک تهیه کنید". من گفتم "تلاشم را می‌کنم". از صحبت آقای هاشمی، من متوجه نیاز صد در صدی‌مان به موشک شدم. خدمت مقام معظم رهبری که رئیس جمهور آن موقع بودند رفتم و از ایشان خواهش کردم دو پیام کتبی برای حافظ اسد و قذافی بدهند. بعد گفتم "آقای هاشمی به من گفته‌اند چنین کاری انجام دهم". ایشان با لبخند و چهره‌ای متبسمانه گفتند "می‌شود؟ ممکن است بدهند؟".

رفیق‌دوست ادامه داد: سپس خدمت امام رسیدم و گفتم "دعاکنید بنده در این سفر بتوانم از اینها موشک بگیرم".

وی تشریح کرد: با حافظ اسد صحبت کردم و او گفت "مخازن ما دست روسیه است ولی شما نیرو بفرستید تا ما تعلیم بدهیم". ما با درنظر گرفتن این صحبت حافظ اسد، به لیبی رفتیم. در جلسه‌ای که با جلود (نخست وزیر لیبی) داشتیم وی بسیار از ما تعریف کرد و گفت "از انقلابتان دفاع می‌کنیم" که من عصبانی شدم و زدم روی میز و گفتم "دروغ می‌گویید زیرا انبارتان پر از موشک است و به ما کمک نمی‌کنید". جلود نخست وزیر لیبی در پاسخ به من گفت، "موشک‌ها پیش رفیقت است" که منظورش از رفیق، قذافی بود.

رفیق‌دوست افزود: سراغ قذافی رفتم و او گفت "به من گفته‌اند چه بلایی سر جلود در جلسه آورده‌ای. موشک‌ها را بردار و ببر."، ضمن اینکه یک افسر لیبیایی هم فرستاد و به او گفت "از این پس فرمانده‌ات این آقاست". حدود ده موشک به ما داد که هدیه بود و پولی بابت موشک‌ها ندادیم.

وی ادامه داد: سپس دیدیم که موشکی را که قذافی به ما داد کره شمالی نیز در حال تولیدش هست که از کره شمالی با پرداخت مبلغش خریداری کردیم.

رفیق‌دوست در ادامه برنامه گفت: من روزی خدمت امام شرفیاب شدم و عرض کردم "ما نیز می‌توانیم سلاح شیمیایی، میکروبی و اتمی بسازیم."، که امام با قاطعیت گفتند "نخیر، حرام است، اینها سلاح جنگ نیست، ما نیامده‌ایم به دنیا که نسل را از بین ببریم، اینها نسل را از بین می‌برد" و فرمودند "پدافندش را پیگیری کنید".

وی در پاسخ به سؤال طالب‌زاده در رابطه با کندی در عملیاتی شدن فرمان اقتصاد مقاومتی گفت: اگر دولت تصمیم بگیرد مردم را در تولید آزاد بگذارد و بگذارد ملت تولید بکند و ملت نیاز خودش را برآورده کند، قطعاً اقتصاد مقاومتی انجام گرفته است. اگر دولت مردم را باور کند و بداند که توانمندی این مردم بهتر از خارجی‌هاست، اقتصاد مقاومتی اجرا می‌شود.

مایکل ماروف، افسر بازنشسته پنتاگون نیز در فواصل برنامه درباره سلاح‌های شیمیایی و کمکی که آمریکا به عراق جهت حمله به ایران کرده است، گفتگویی با نادر طالب‌زاده به‌صورت ارتباط اینترنتی ــ ویدیویی انجام داد.

برنامه تلویزیونی «پنجاه و هفت» کاری از گروه برنامه‌های تلویزیونی مرکز بسیج رسانه ملی است که نادر طالب‌زاده اجرا و سردبیری و رضا جوهرچی تهیه‌کنندگی آن را به‌عهده دارند و با همکاری شبکه پنج سیما تولید و پخش می‌شود.

این برنامه گفتگوهای صریح نادر طالب‌زاده با چهره‌های شاخص فرهنگی و اجتماعی متناسب با مضمون برنامه است. همچنین بخش‌هایی از برنامه با حضور و مشارکت جوانان و نوجوانان درباره مسایل اساسی کشور و انقلاب اسلامی همراه است.

«پنجاه و هفت» قرار است در فصول مختلف در هنگامه مناسبت‌های تاریخ معاصر ایران، تحولات جهان اسلام و مضامین ویژه انقلاب اسلامی مانند نقد نظام سلطه در 13 آبان، نهضت‌های آزادیبخش در هفته بسیج، مسئله نهاد دانشگاه در ایران در 16 آذر، هفته هنر انقلاب در سالگرد شهادت آوینی و مضامینی چون آسیب‌های اجتماعی، اقتصاد و... تولید شود.

فصل اول برنامه تلویزیونی «پنجاه و هفت» برای هفته دفاع مقدس طراحی شده است و از ساعت 20 روز شنبه 1 شهریور از شبکه پنج سیما روی آنتن رفت.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.