تربیت نسل انقلابی آینده از ظرفیت‌های روضه‌های خانگی است/ در این روضه‌ها باید به عمق دین ما افزوده شود

در نخستین همایش بانیان روضه‌های خانگی مطرح شد:
ارسال زمان بندی شده: 
دوشنبه, 3 مهر, 1396 - 11:00
همایش بانیان روضه‌های خانگی ویژه بانوان به همت جامعه ایمانی مشعر با همکاری کارگروه هیئت ستاد مردمی جبهه فرهنگی استان خراسان جنوبی با هدف آسیب‌شناسی این مجالس برگزار شد.

به گزارش سرویس استان‌های حلقه وصل، نخستین همایش بانیان روضه های خانگی در سه محور شناسایی، آسیب شناسی و جبهه سازی ویژه بانوان در مهدیه بیرجند برگزار شد.

در این همایش حجت الاسلام مجتبی بهدانی، با اشاره به اینکه روضه‌های خانگی توسط ائمه اطهار(علیه السلام) طراحی شده است، اظهار کرد: این سبک روضه در هیچ مذهبی وجود ندارد و مردم به صورت خودجوش آن را برپا می‌کنند.

وی خاصیت روضه‌های خانگی را سه اثر مهم دانست و افزود: مجالس خانگی باعث ایجاد نور در خانه، اعضای آن و همچنین مستمعین می شود و بر اساس روایات مکان برگزاری آن زیارتگاه ملائکه است.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: خاصیت دیگر این محافل شور‌آفرینی  و انتقال حس حماسی حادثه کربلا می‌باشد.

بهدانی مهم‌ترین خاصیت روضه‌های خانگی  را ایجاد شعورعنوان و تصریح کرد: در محافل عزاداری امام حسین(علیه السلام) باید اطلاعات دینی افزایش یابد و به عمق دین ما افزوده شود.

وی ضمن تأکید بر اینکه مجالس روضه ظرفیت زیادی برای تربیت نسل انقلابی آینده دارد، گفت: باید به سخنرانان این مجالس موضوع و محتوای عمیق داده و از آنها خواسته شود تا مطالب مفیدی برای مستمعین بیان نمایند تا اثرات این روضه‌ها را در جامعه شاهد باشیم.

ذات روضه امام حسین(علیه السلام)، سیاسی است

در ادامه همایش حامد شبانی، کارشناس فرهنگی استان  نیز با بیان اینکه روضه‌های خانگی در تاریخ شیعه تأثیر بسزایی داشته است، گفت: در روضه سیدالشهدا(علیه السلام) تنها گریه کردن کافی نیست بلکه باید قیام امام و آثار آن بیان شود.

وی ظلم ستیزی را یکی از اهداف قیام امام حسین (علیه السلام) عنوان کرد و افزود: روضه امام حسین (علیه السلام) ذاتا سیاسی است و ایشان برای یک هدف مقدس که همان استکبارستیزی و ظلم‌ستیزی است قیام نمود و باید به این موضوع در روضه‌ها پرداخته شود.

کارشناس فرهنگی استان تصریح کرد: زنان تأثیر بسزایی در جامعه دارند و می‌توانند این تأثیر را از طریق روضه‌های خانگی در سطح جامعه نشان دهند.

شبانی گفت: بیان مطالبی که نیاز روز جامعه است، اهمیت دارد و باید در این مجالس بیان شود.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.