سخت‌ترین صبر امام حسین(ع) در روز عاشورا+فیلم

کربلااز منظر رهبر انقلاب؛
ارسال زمان بندی شده: 
شنبه, 1 مهر, 1396 - 21:00
رهبر معظم انقلاب در بیاناتی فرمود: صبر امام حسین(ع) فقط این نبود که بر تشنگی صبر کند، بر کشته شدن یاران صبر کند؛ اینها صبرِ آسان است؛ اما امام(ع) صبر سخت‌تر از اینها داشتند.

به گزارش حلقه وصل، خداوند در ماجرای امام حسین(ع) و عاشورا درس‌های فراوانی قرار داده است که توجه به هر کدام از آن‌ها مسیر انسان را به سوی عاقبت به خیری و قرار گرفتن در صراط مستقیم هموار می‌کند.

کلاس درس عاشورا دارای ابعاد معرفتی، اخلاقی، صفاتی،‌ سیاسی و اجتماعی بود. یکی از صفات برجسته‌ای که در ماجرای قیام امام حسین(ع) وجود دارد و در تمام طول زندگی می‌توان از آن درس گرفت و بهره برد، خصلت صبر و استقامت در برابر مشکلات و سختی‌هاست. موضوعی که خود امام(ع) از همه بیشتر به آن تقید داشتند. رهبر معظم انقلاب در بیاناتی نوع صبر امام حسین(ع) اینگونه تشریح فرمود:

«صبرش فقط این نبود که بر تشنگی صبر کند، بر کشته شدن یاران صبر کند؛ اینها صبرِ آسان است. صبرِ سخت‌تر این است که دیگران، افراد صاحب نفوذ، افراد آگاه، افراد محترم هی بگویند آقا نکنید، این کار غلط است، این کار خطرناک است. هی ایجاد تردید کنند. چه کسانی؟ افرادی مثل عبدالله جعفر، عبدالله زبیر، عبدالله عباس؛ این شخصیت‌های برجسته‌ بزرگ آن روز دنیا، آقازاده‌های مهم اسلام، اینها هی بگویند نکن این کار را. هر که باشد، اگر چنانچه آن عزم و آن اراده و آن ثبات در او نباشد، با خودش فکر می‌کند که من دیگر تکلیفی ندارم، اینها که دارند اینجوری می‌گویند، دنیا هم که دارد آنجوری حرکت می‌کند، بگوییم و بگذریم.

آن که در مقابل این اظهارات، در واقع وسوسه‌ها، تردیدافکنی‌ها، راه شرعی درست‌کردن‌ها بایستد و دلش نلرزد و قدم در این راه بگذارد، او همان کسی است که می‌تواند این تحول عظیم را به وجود بیاورد. و امام بزرگوار ما در این جهت تشبّه کردند و اقتفاء (پیروی) کردند به سید و سالار شهیدان.»

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.