معاش مسئولین نباید از حد متوسط مردم خارج شود/ زندگی ساده یعنی از ابزار به اندازه کافی مصرف کنیم

حجت الاسلام ابراهیمی:
ارسال زمان بندی شده: 
پنجشنبه, 23 شهريور, 1396 - 05:00
عده ای خیال می کنند ساده زیستی یعنی زندگی فقیرانه. در حالی که زندگی ساده یعنی از ابزار به اندازه کافی استفاده کنیم.

به گزارش حلقه وصل، حجت الاسلام هادی ابراهیمی، امام جماعت مسجد کمیل ساده زیستی را یکی از ویژگی های مؤمنان دانست و بیان داشت: ساده زیستی به معنای فقر نیست بلکه استفاده به اندازه از دنیا است. اگر استفاده از دنیا از حد نیاز عبور کرده و فرد بخواهد با ثروت و امور مادی نظر دیگران را جلب کند و دست به تفاخر بزند در این صورت گرفتار تجمل گرایی شد. تجمل گرایی و تفاخری که اعراب جاهلیت داشته اند.

این استاد حوزه با بیان این که اسلام تجمل گرایی و تفاخر فروشی با ثروت دنیوی را نمی پذیرد، تأکید کرد: افراد تجمل گرا حتی براساس ظاهر دیگران با آن ها تعامل می کنند. یعنی اگر مؤمنی سرمایه دار نباشد او را نمی پذیرند. بلکه ظاهر و ثروت افراد را ملاک قضاوت و رفت و آمد خود قرار می دهند. طایفه تجمل گرا در اختیار دنیا هستند نه دنیا در اختیارشان.

وی اضافه کرد: عده ای خیال می کنند ساده زیستی یعنی زندگی فقیرانه. در حالی که زندگی ساده یعنی از ابزار به اندازه کافی استفاده کنیم. البته بعضی ها می گویند درآمد داریم و دوست داریم خرج کنیم. اسلام با خرج کردن مشکلی ندارد بلکه مخالف تجملات، چشم هم چشمی و حب به دنیا است. چون این ها حتی انسان متدین را به سمتی می کشانند که اولویت او منافع شخصی می شود نه منافع مردم. زندگی تجملی رغبت انسان را نسبت به زندگی پاک و سالم دور می کند، انسان را از اجتماع دور می کند و حب به دنیا را افزایش می دهد، بدین صورت آرام آرام دیدگاه افراد تغییر می کند که مسیر صحیح زندگی را تحت تأثیر قرار می دهد.

حجت الاسلام ابراهیمی، با اشاره به این که فردی که مسئولیت معاش مردم را بر عهده دارد باید نسبت به زندگی خود دقت نظر بیشتری داشته باشد، عنوان کرد: معاش مسئولین نباید از حد متوسط مردم خارج شود. چون زندگی ساده با زندگی پر مسئولیت متفاوت است. زندگی ساده هزینه ساده ای دارد ولی وقتی مسئولی گرفتار زندگی اشرافی می شود برای توسعه جایگاه و در اختیارشان احوالتش تغییر کرده و برای حفظ جایگاهش دست به هر کاری می زند.

امام جماعت مسجد کمیل، سخن عده ای از مسئولین که می گویند ما به عنوان یک کشور اسلامی شناخته می شویم باید بتوانیم مقداری زندگی تجملی داشته باشیم تا آبرویمان در برابر مسئولین دیگر کشورها از بین نرود را دیدگاه متوهمی عنوان کرد که می خواهند برای رسیدن به خواسته های خود توجیه بتراشند.

وی در پایات خاطرنشان ساخت: جایگاه و شخصیت امام راحل از همه مسئولین بالا بود ولی به سمت زندگی تجملی نرفتند. اکنون نیز مقام معظم رهبری شخصیت طراز اول مملکت هستند ولی زندگی ساده ای دارند و هیچ خدشه ای به شخصیت ایشان نزده است. چون شخصیتشان الهی بوده و تنها برای رضای خدا تلاش می کنند نه حب به دنیا.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.