از شش چاپ «پنجشنبه فیروزه ای» در دو سال و نیم راضی نیستم/ به مخاطب حق می‌دهم که به افزایش قیمت کتاب اعتراض کند

سارا عرفانی:
ارسال زمان بندی شده: 
چهارشنبه, 22 شهريور, 1396 - 11:15
نویسنده رمان تحسین شده «پنجشنبه فیروزه‌ای» با اشاره به انتشار 14هزار نسخه‌ای رمانش طی دو سال و نیم اخیر گفت: خودم از شش چاپ در دو سال و نیم راضی نیستم و به نظرم می‌توانست بیشتر از این باشد و به نظرم خوب نیست.

به گزارش حلقه وصل، سارا عرفانی با اشاره به انتشار چاپ ششم رمان «پنجشنبه فیروزه‌ای» از بازخوردهای مخاطبان در طول این شش چاپ گفت: مهم‌ترین بازخوردها در صفحات شبکه اجتماعی است که مخاطبان از روی ذوق و سلیقه به اشتراک می‌گذارند که هم نظرات مثبت می‌بینم و هم نظرات منفی، همین چند روز پیش یک نفر نوشته بود که کتاب کسالت‌باری است و یا آقایی که نوشته بود خیلی تصادفی کتاب را تهیه کرده بود و فصل اول با کتاب خیلی زردی روبرو شده بود، ولی در ادامه کتاب او را جذب کرده بود و کتاب را به دوستان دیگرش نیز هدیه داده بود و اینکه یک آقا چنین نظری داشته باشد برایم جذاب بود.

این نویسنده با اشاره به شبکه‌های اجتماعی و تاثیر آنها بر دیده شدن کتاب گفت: شبکه‌های اجتماعی و حجم فعالیتی که دارم با روحیاتم سازگار نیست و حتی علاقه‌ای به معرفی کار خودم ندارم، ولی کم‌کم و به مرور دیدم ضعف‌هایی است که به نظرم رسید نویسنده باید خودش وارد عمل شود. یکی از انتقادهای من به صدا و سیما است که در کنار حجم تبلغیات محصولات مصرفی حتی در شبکه‌های کودک، یک بی‌انصافی است که بخشی را برای تبلیغ کتاب در نظر نمی‌گیرند. جای این مسئله خالی است و این یک آسیب محسوب می‌شود. اگر هم برنامه‌های مرتبط با کتاب هست در ساعات کم‌بیننده یا شبکه‌های کم‌بیننده است و اهالی کتاب در رسانه باید برنامه‌های جذاب تولید کنند. حتی می‌توانیم، همانطور که برنامه پربیننده‌ای برای سینما داریم؛ با توجه به اینکه می‌دانم مدیوم سینما جذاب است و با کتاب قابل مقایسه نیست، ولی برنامه جذابی در ساعت مناسب و در شبکه مناسبی برای کتاب تهیه کنیم.

وی درباره چرایی کمتر پرداختن به «لبخند مسیح» توضیح داد: واقعیت این است که خودم هم قبول دارم «لبخند مسیح» از نظر تکنیکی از «پنجشنبه فیروزه‌ای» ضعیف‌تر است و در پنجشنبه فیروزه‌ای، چیزهایی که می‌دانستم در آن به کار بستم و وقت بیشتری برایش صرف کردم و از نظر تکنیکی قابل اعتناتر است. از این رو اگر خودم هم زیاد سنگش را به سینه بزنم موجب دلزدگی مخاطب شود و به همین خاطر کمتر در صفحه‌ام به آن اشاره می‌کنم.

عرفانی با اشاره به انتشار 14هزار نسخه‌ای رمانش طی دو سال و نیم اخیر گفت: خودم از شش چاپ در دو سال و نیم راضی نیستم و به نظرم می‌توانست بیشتر از این باشد و به نظرم خوب نیست.

او در ادامه در رابطه با افزایش قیمت کتاب در چاپ ششم گفت: من به مخاطب حق می‌دهم که به افزایش قیمت کتاب اعتراض کند ولی باید محدودیت‌های ناشر را هم در نظر بگیریم، البته من ترجیح می‌دهم که کتاب قیمتش افزایش پیدا نکند و در صحبت‌هایی که با ناشر پیرامون این مسئله داشتم، مسائلی بود که نمی‌شد این افزایش قیمت روی ندهد.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.