کار تمیز فرهنگی در حوزه آموزش قرآن به کودکان

آتش به اختیار/ 13
ارسال زمان بندی شده: 
پنجشنبه, 16 شهريور, 1396 - 14:45
یکی از موسسات آتش به اختیاری که در سالهای گذشته فعالیت های شاخص ، تاثیر گذار و بسیار خوبی را در حوزه آموزش قرآن برای کودکان داشته موسسه مکتب القرآن الکریم بوده که در جامعه بیشتر با نام پیش دبستانی قرآنی شناخته میشود.

سرویس پرونده: رهبر انقلاب در دیدار رمضانی با دانشجویان، آن‌ها را به تلاش جدی و همه‌جانبه برای غلبه دادن گفتمان انقلاب در دانشگاه توصیه نمودند. ایشان در ضمن این بحث فرمودند: «من به همه‌ی آن هسته‌های فکری و عملیِ جهادی، فکری، فرهنگی در سرتاسر کشور مرتّباً میگویم: هرکدام کار کنید؛ مستقل و به‌قول میدان جنگ، آتش‌به‌اختیار.»

فرمان آتش به اختیار رهبر انقلاب در دیدار ۱۷ خردادماه برای خیلی‌ها عجیب بود و شاید برای شما هم سوال ایجاد شده که منظور از آتش به اختیار چیست و مصادیق آن چه کسانی هستند؟ حلقه وصل در پرونده‌ای با همین عنوان به دنبال معرفی مصادیق «آتش به اختیار» است.

یکی از موسسات آتش به اختیاری که در سالهای گذشته فعالیت های شاخص ، تاثیر گذار و بسیار خوبی را در حوزه آموزش قرآن برای کودکان داشته موسسه «مکتب القرآن الکریم بوده» که در جامعه بیشتر با نام پیش دبستانی قرآنی شناخته میشود.

آقای سیدعبدالحسین متقی مدیر مکتب‌القرآن الکریم استان تهران در گفت و گویی با خبرنگار حلقه وصل در خصوص نحوه فعالیت و هدف گذاری های این موسسه تو ضیحاتی را ارائه دادند.

آقای متقی  طی این گفت و گو در خصوص تاریخچه شکل گیری این موسسه اینطور توضیح داد: سابقه مکتب‌القرآن الکریم نزدیک به بیست و هفت سال است و محور فعالیت مکتب‌القرآن کودکان هستند و مرکز این طرح و این مؤسسه در شهر مقدس قم می‌باشد. همچنین علت اینکه مؤسسین و هیئت امنای مکتب‌القرآن محور فعالیت خود را کودکان در نظر گرفتند، بعد روانشناسی تربیتی آنهاست چرا که انسانها در سنین کودکی تاثیر پذیر تر می‌باشند.

وی  همچنین در ادامه گفت: هم‌اکنون تعداد زیادی از نوآموزان کشور تحت پوشش طرح مکتب‌القرآن قرار گرفته‌اند و در برخی بازه های زمانی تا شصت درصد از کودکان پیش دبستانی کشور تحت پوشش این مکتب قرار گرفته بودند . در اینجا نوآموزان با توجه به نیاز علمی آموزشی در سطح پیش دبستانی و با تکیه بر فطرت الهی و محوریت قرآن و سیره اهل بیت عصمت(ع) آموزش می‌بینند و در پی دوره هشت ماهه پیش دبستانی، با مفاهیمی از جمله ریاضی ، علوم بهداشت ، قرآن ، سیره اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، نماز، اخلاقیات و آداب سنن اسلامی مأنوس می‌شوند  و  بعد از آن به قرائت قرآن می‌رسند.

متقی در خصوص مجوز فعالیت‌های این موسسه اذعان داشت: یکی از برنامه‌ها و دغدغه‌های  همیشگی مسئولین محترم مکتب‌القرآن این است که طرح مکتب در شروع هر سال تحصیلی مجوز اجرای آن را از آموزش و پرورش دریافت کند اما بچه‌هایی که در طرح مکتب‌القرآن فارغ‌التحصیل می‌شوند معمولاً از نظر علمی ، تربیتی و تخیلات از سایر بچه‌ها موفق‌تر هستند.

همچنین وی  در خصوص نحوه آموزش کودکان در این موسسه تصریح کرد: کتاب‌های اصلی ما دو کتاب انس با قرآن است که بچه‌ها از طریق مربی و با هماهنگی‌ با آموزش پرورش به صورت کل به جزء با آنها مأنوس می‌شوند. کتاب سومی که بچه‌ها در مرحله بدون استفاده از نوشتن به مرحله عبارت‌خوانی می‌رسند کتابی است که محتوای آن آموزه‌های قرآنی است. در این کتاب عبارات قرآنی ای انتخاب شده که از نظر بار محتوایی سبک باشند و از نظر قرائت، برای کودکان راحت باشند. این مباحث به صورت موضوعی انتخاب شده که نیازی نیست کودکان معنی آنها را حفظ کنند ولی مربی ها با آموزش هایی که دیده‌اند بچه‌ها را با این موضوعات مأنوس می‌کنند.

متقی  در ادامه افزود: چیزی که در ایده‌آل ماست این است که بتوانیم با روشی که به کار می‌بریم و تربیت و تعلیمی که انجام می‌دهیم فرزندانی را تربیت کنیم که هم از نظر دانش در سطح خوب و عالی قرار بگیرند و هم از نظر تربیتی و اخلاقی ؛ وانسانهایی پرورش دهیم که شایسته نظام مقدس جمهوری اسلامی ما هستند.

مدیر موسسه مکتب القرآن کریم درباره ارزیابی مربیان این موسسه گفت: ما برای مجموعه‌‌های داخلی کارهای کارشناسی و فعالیت‌های مدیریتی ، برنامه‌ریزی دقیق تری انجام می‌دهیم و نهایتاً برنامه‌هایی که تنظیم می‌شود در خود مکتب میان مجموعه همکاران در دفتر نماینده مکتب‌القرآن کریم استان تهران بروز می‌شوند. و در رابطه با مربیانی که دوره دیده هستند جلساتی به صور ماهانه با حضور مربیان و به عنوان کارآموزی یا بازآموزی و ارزشیابی که در واقع در طول دوره از فعالیت مربیان صورت می‌گیرد برگزار می‌شود.

متقی در خصوص منابع مالی این موسسه تصریح کرد: مؤسسه مکتب‌القرآن و یا مشابه اینها مؤسسات خصوصی و غیرانتفاعی هستند و عمده درآمد این موسسه کمک‌هایی است که به صورت محدود و از منابع دولتی یا بوسیله خیرین به دفتر مرکزی صورت میگیرد. ولی پیش‌دبستانی به صورت خودگردان اداره میشود و از شهریه‌ای که از اولیا می‌گیرند هزینه‌هایشان را تأمین می‌کنند ما هم برای هزینه‌های جاری در مراکزی که با ما سرکار دارند یک درصدی را از آنها دریافت می‌کنیم که به حساب مؤسسه می‌آید و اکثر خانواده ها هم بدلیل قرآنی بودن کار با علاقه و شوق و برای ترویج و تبلیغ قرآن از این موسسه استقبال می‌کنند. همچنین اگر ما بدانیم که در مناطق ضعیف و محروم آموزشگاه‌هایی هستند این موسسات را رایگان تحت پوشش قرار می‌دهیم و نمی‌گذاریم کسی به دلیل ضعف مالی نتواند از این طرح و از این نعمت محروم بماند.

وی همچنین درخصوص اثر بخشی و نتیجه فعالیت های این موسسه خاطر نشان کرد: بنده در سطوح مختلف ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان کار آموزشی کرده‌ام. در طول دوره خدمتم یکی از طرح‌های موفق یا بسیار موفق در سطح پیش دبستانی با همان ویژگی‌هایی که قبلاً توضیح دادم همین طرح مکتب‌القرآن است که من به بعضی از مسئولین آموزش پرورش توصیه کرده‌ام که حتما از این طرح استفاده کنند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.