بایسته‌های عملیاتی جوان مومن انقلابی در فضای فرمان آتش به اختیار

بررسی وتحلیل فرمان فرهنگی رهبر انقلاب؛
ارسال زمان بندی شده: 
يكشنبه, 12 شهريور, 1396 - 22:00
به نظر آن چیز که در این عرصه از همه مهمتر می آید همان تعیین باید ها و نباید ها و طبیعتا منطقة الفراغ عملیاتی در این عرصه است .

به گزارش حلقه وصل، چندی پیش رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رمضانی خود با دانشجویان در بیاناتی با توجه دادن به اختلال دستگاه های مرکزی و تصمیم گیر فرهنگی به افسران جوان جنگ نرم فرمان آتش به اختیار داند که این موضوع تبدیل به یک تیتر داغ برای رسانه های همسو و ناهمسو با جبهه انقلاب اسلامی و یک سرفصل مهم برای اندیشه ورزان و اهالی فن شد .

از آن زمان تا کنون تحلیل ها، تفسیر ها و روشنگری های گوناگونی از این فرمان توسط بسیاری از نخبگان و تحلیل گران و حتی شخص رهبر معظم انقلاب اسلامی ارائه شده است که عموما به تعریف و تعیین حدود و ابزار های اجرای این فرمان پرداخته است .

اما به نظر آن چیز که در این عرصه از همه مهمتر می آید همان تعیین باید ها و نباید ها و طبیعتا منطقة الفراغ ( فضایی که شخص در انجام یا پرهیز از انجام یک کنش مختار است و می تواند بنا به تشخیص نیاز و مصالح اقدام کند ) عملیاتی در این عرصه است .

از همین روی با توجه به گفتمان امام و رهبری ذکر چند نکته که از آن به بایسته های عملیاتی تعبیر کرده ایم ضروری می نماید که در پی آماده است :

نکته اول آن که اندیشه و عمل در اجرای این فرمان باید توامان باشد ، همانطور که در نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی جوانان مومن انقلابی را که در حوزه های مختلف صاحب تخصص ، اندیشه،دیدگاه و آگاهی است نه به عنوان یک سرباز ساده که صرفا منتظر دستور مافوق است بلکه به عنوان افسرانی که می اندیشند ، تصمیم سازی می کنند و پیش می روند نگریسته شده اند .

نکته دوم این است که باید اهمیت جنگ نرم و ماهیت آن به خوبی درک شود ، جنگ نرم جنگ اراده هاست جنگ رویارویی اندیشه ها و بینش هاست ، و در عی حال جنگ با ایمان و باورهای یک ملت است ، خطر این نبرد کمتر از جنگ سخت نیست کما اینکه استکبار غرب در برابر رقیب کمونیست اش با همین دکترین بدون شلیک حتی یک گلوله در نبرد مستقیم جنگ سرد را برد .

تجربه های تلخ دیگری که جنگ نرم به شکست دردناک و پرهزینه برای یک ملت و دولت تبدیل شده است در جهان اسلام موجود است که یکی مربوط به سقوط آندلس و دیگری در ارتباط با سقوط امپراطوری عثمانی است که به خوبی موید آن است که در پی لشگریان نامرئی جنگ نرم ، جنگجویان سخت خو و سنگدل صلیبی خواهند آمد که به کوچک و بزرک رحم نخواهند کرد .

نکته سوم شناخت مسائل اصلی و فرعی کشور است ، یکی از مهمترین آفات در حوزه تصمیم گیریها و اقدامات در حوزه عملیاتی عدم شناخت مسائل اصلی و فرعی است که گاهی منجر به صرف انرژی و زمان و هزینه در جای غیر لازم و یا حتی آسیب زدن به جبهه خودی می شود ، این مسئله خصوصا در بین مدیران و سیاستمدارن و رهبران اجتماعی از اهمیت بیشتری برخوردار است ، چرا که گاهی تشخیص آنها ملاک عمل خیل بسیاری از نیروهای درون کشور قرار می گیرد .

نکته چهارم شناخت و توجه به اصول مکتب انقلاب اسلامی خصوصا از منظر امام خمینی (ره) و از منابع دست اول و اصیل است ، شناخت آرمان و اصول و ارزش های مکتب نورانی امام روح الله همچون چراغ راهی در این میدان جنگ خواهد بود که از گم کردن راه و افتادن به کژراهه تجدیدنظرطلبی عافیت طلبان و انحراف منحرفان از صراط مستقیم پیشگیری می کند .

نکته پنجم عقلانیت است که البته با محاسبات محافظه کارانه عافیت طلبان دنیاپرست که منجر به درغلتیدن به وادی توهمات سازشکارانه خواهد شد تفاوت ماهوی دارد ، آن چیزی که نیاز امروز جریان جوانان مومن انقلابی و مدیران کشور است اصل حکمت و بکارگیری خرد در کارهاست تا از آسیب های ناشی از کارهای نادرستی که بر اساس پیروی از احساسات بعضا پاک هم صورت می گیرد و نتیجه ای جز خسارت نخواهد داشت پیشگری شود ، کار کارشناسی و سنجیدن جوانب انجام یک عمل یا بیان یک نظر از مهمترین پایه های اجرای فرمان آتش به اختیار است .

نکته ششم قانون گرایی است که از اولویت های مهم در اجرای این فرمان است ، جریان حزب اللهی نباید اجازه این را بدهد که دامانش به تهمت قانون گریزی و قانون شکنی آلوده گردد ، همانگونه که امام بزگوار ما فرمود : حکومت اسلامی، حکومت قانون الهی بر مردم است و شکستن قوانین این حکومت حرمت شرعی دارد و همه حرکت ها باید از مجاری قانونی پیگیری شود .

نکته هفتم نظم در کار و هم افزایی توانایی ها و ظرفیت هاست ، یکی از دلایلی که تاثیر عموم کارهای صورت گرفته در کشور در حوزه های فرهنگی، اجتماعی ، اقتصادی و جهادی را محدود کرده انجام کارهای پراکنده و جزیره ای است ، بی نظمی در اجرا و محروم شدن مجموعه های جهادی در استفاده از ظرفیت های یکدیگر بلایی است که علاوه بر بی ثمر گذاشتن تلاشها و هدر رفتن هزینه ها و امکانات منجر به هزیمت رفتن جبهه خودی خواهد شد ، امروز زمان زیادی برای حمله های دکیشوت وار به سپاه دشمن نداریم ، باید تمام دغدغه مندان و جهادگران در عرصه های فرهنگی، اجتماعی ، سازندگی دست در دست یکدیگر دهند ، توانایی های یکدیگر را بشناسند و از ظرفیت های هم به خوبی در راستای دستیابی به آرمان های بلند انقلاب اسلامی استفاده کنند . 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.