«ژانویه سیاه» روایتی از آغاز بیداری اسلامی در جمهوری آذربایجان است

بابک مینایی:
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 31 مرداد, 1396 - 12:45
بابک مینایی از ساخت جدیدترین مستند خود به نام «ژانویه سیاه» خبر داد. این مستند برای پخش از تلویزیون و حضور در یازدهمین جشنواره سینما حقیقت آماده می‌شود.

به گزارش حلقه وصل، بابک مینایی کارگردان «ژانویه سیاه» درباره تولید این مستند 28 دقیقه ای، گفت: در سفری که مهر ماه سال گذشته همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی(ع) به شهر باکو داشتم، خیابانی در میان خیابان های مجلل و اروپایی باکو به نام «شهید لر خیابانی» توجهم را به خود جلب کرد و چون به دنبال علت نامگذاری آن پرداختم، به روزی تاثیر گذار در تاریخ جمهوری آذربایجان رسیدم و آن روز 20 ژانویه 1990 میلادی بود، روزی که در بین اهالی آنجا به روز ماتم معروف است و این خیابان به یاد شهدای حادثه 20 ژانویه، نامگذاری شده است. در حقیقت 20 ژانویه 1990 روزی است که نیروهای ارتش سرخ شوروی به فرمان میخاییل گورباچف، به روی مردم بی دفاع شهر باکو آتش گشودند تا ندای آزادی خواهی مردم آذربایجان را سرکوب کنند.

وی ادامه داد: در مسیر ساخت این فیلم مستند، چند بار دیگر در ایام مختلف سفرهایی را به این کشور داشتیم و با فرزند یکی از شهدای این جنایت جنگی همراه شدیم. علاوه بر این، با سفیر سابق ایران در جمهوری آذربایجان آقای پاک آیین نیز گفتگو شده است.

مینایی به نامه امام خمینی به گورباچف در سال 1989 اشاره کرد و گفت: در این مستند به نامه تاریخی امام خمینی خطاب به رهبر کمونیست شوروی،گورباچف، که حدود یک سال قبل از ماجرای ژانویه سیاه به او ابلاغ شده بود، نقبی زده است. همان طور که میدانید، در آن نامه پیش بینی و تدبری مبنی بر فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و ارتباط آن با استقلال جمهوری آذربایجان که مقدمه آن حادثه خونین ژانویه سیاه 1990 بوده است، مورد اشاره قرار گرفته است.

او اضافه کرد: از نکات جالب فیلم مستند « ژانویه سیاه»  می توان اشاره به قیاسی داشت میان 20 ژانویه 1990 میلادی در خیابان های باکو با ماجرای 17 شهریور 1357 در تهران و آغاز بیداری اسلامی در آن دوران که به نوعی الگو گرفته از انقلاب اسلامی ایران بوده است چرا که جمهوری آدربایجان دومین کشور شیعه نشین جهان به شمار می رود.

فیلم مستند «ژانویه سیاه» برای پخش از شبکه افق سیما و شرکت در یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم مستند حقیقت آماده می شود.

عوامل این مستند عبارتند از:

تهیه کننده، کارگردان، نویسنده : بابک مینایی

دستیار کارگردان و برنامه ریز : ساتیا آهدوخش

فیلمبردار : علیرضا اسد نژاد

تدوین، اصلاح رنگ و نور : شکوفه مخدومی

صدابردار : رسول دهقان زاده

گردآوری آرشیو آذربایجان: آرین ابراهیموف

گوینده گفتار متن: ابوالفضل اینانلو

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.