امام جواد(ع) نمودار مقاومت و مجاهدت+نماهنگ

به مناسبت شهادت حضرت امام جواد(ع) منتشر شد:‏
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 31 مرداد, 1396 - 10:45
مامون عباسی با سیاست‌های مختلف از جمله برپایی مناظرات بین‌الادیانی سعی در تخریب چهره علمی و معنوی امام جواد(ع) را داشت که هر بار با شکست مواجه می‌شد و از سوی دیگر چهره ریاکارانه خلیفه عباسی را برای همگان آشکار می‌شد.

به گزارش حلقه وصل، امام  جواد علیه‌السلام در سال 195هجری در مدینه ولادت یافت.امامت ایشان همزمان با حکومت مأمون عباسی (لعنةالله علیه) بود. مأمون دخترش ام فضل را با سیاست خاصی به ازدواج امام(ع) در آورد تا به زعم خود هم بتواند جاسوس و مراقبی برای حضرت بگمارد و هم از این طریق جلوی نفوذ سیاسی و معنوی امام(ع) را بگیرد.

از سیاست‌های دیگر مأمون در قبال امام جواد(ع)، سیاستی بود که در برابر امام رضا(ع) در قالب برپایی مناظرات بین‌الادیانی و بین‌المذاهبی پیش گرفته بود؛ این رفتار ناشیانه مأمون حاصل از جهالتی بود که به مقام والای امامت داشت و این موضوع را درک نمی‌کرد که علم اهل‌بیت(ع) متصل به وحی است؛‌ لذا به غلط گمان می‌کرد از آنجایی که امام جواد(ع) سن‌شان کم است، نمی‌توانند از پس مناظرات بر بیایند. اما مأمون هر بار با شکست مواجه می‌شد و نیت شوم او برای همگان آشکار می‌شد.

رهبر معظم انقلاب در بیاناتی درباره برخی ویژگی‌های امام جواد(ع) با اشاره به اینکه امام جواد(ع) نمودار و نشانه مقاومت است، فرمود:

«امام جواد(ع) نمودار و نشانه مقاومت است؛ انسان بزرگی است که تمام دوران کوتاه زندگی‌اش که در سن 25 سالگی به شهادت رسیده است، با قدرت مزوّر و ریاکارانه خلیفه عباسی یعنی مأمون مقابله و معارضه کرد و هرگز قدمی عقب‌نشینی نکرد و تمام شرایط دشوار را تحمل کرد و با همه شیوه‌های مبارزه ممکن مبارزه کرد.

زندگی کوتاه این بنده شایسته خدا به جهاد با کفر و طغیان گذشت. امام جواد(ع) می‌خواست به مردم بگوید که من طرفدار اسلام و طرفدار خاندان پیامبرم. امام علی بن موسی(ع) و امام جواد(ع) همت بر این گماشتند که این ماسک تزویر و ریا را از چهره مأمون کنار بزنند و موفق شدند.»

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.