بودجه صدا و سیما برای کودکان و نوجوانان کجا خرج می‌شود؟!

نگاهی کوتاه به دو گفتگو و طرح یک سوال؛
ارسال زمان بندی شده: 
يكشنبه, 22 مرداد, 1396 - 13:30
چرا به برنامه‌ای مثل «محله گل و بلبل» که از قبل سابقه خوبی در فعالیت‌هایشان در حوزه کودک و نوجوان داشته‌اند و چهره‌ای دوست‌داشتنی در بین کودکان و اصلا در همه جامعه پیدا کرده بودند، بودجه‌ای اختصاص نمی‌یابد ولی امکان تخصیص بودجه و افزایش آن برای شبکه تازه تاسیس «امید» تا صد در صد قابل افزایش است؟!

سرویس حاشیه نگارییکی از قشرهایی که از گذشته جزو اصلی‌ترین گروه مخاطبان صدا و سیما بوده‌اند کودکان و نوجوانان هستند. مخاطبی که تا به امروز هم که رسانه ملی در بحران مخاطب به سر می‌برد پای ثابت برنامه‌های کودک آن بوده‌اند. 

اخیرا مصاحبه‌ای از عوامل برنامه تلویزیونی محله گل و بلبل (برنامه‌ای که توسط تیم داریوش فرضیایی یا همان عمو پورنگ ساخته شده) منتشر شد که در متن این مصاحبه عوامل این برنامه از بی‌توجهی و کوتاهی مسئولین نسبت به برنامه‌های مختص کودکان ابراز ناراحتی می‌کنند و از عدم تخصیص بودجه و امکانات به حوزه  کودک در صدا و سیما گله‌مند هستند.

محمد علیپور که از عوامل ساخت این برنامه است در قسمتی از این مصاحبه می‌گوید: «......ما محله گل و بلبل با این عظمت را از خودمان مایه گذاشتیم که انجام شود، نه اینکه به ما پولی بدهند بگویند بروید این کار را انجام دهید. همۀ ما از حق­مان گذشتیم که یک کار خیلی خوب انجام دهیم. ما راجع به موضوعاتی صحبت کردیم که باید در دنیای امروز از کودکی آموزش داده شود و البته توصیه‌هایی مانند مسواک زدن و شب زود خوابیدن تکراری نبود.»

در این میان اما شاهد برخوردی متفاوت و متناقض از معاون سیمای رسانه ملی در این موضوع هستیم. 

مرتضی میرباقری، معاون سیمای رسانه ملی در مراسم جشن افتتاحیه شبکه «امید» که روز جمعه ۱۳ مرداد با حضور مدیران، برنامه‌سازان و جمعی از نوجوانان در سالن حجاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، گفت: «خدا را شکر امروز یکی از آرزوهای اساسی رسانه ملی محقق شد. پرداختن به کودکان و نوجوانان از مسائل ضروری رسانه ملی است و کودکان و نوجوانان از گنج های اساسی کشور هستند

وی ادامه داد: «شاید هیچ سرمایه‌ای بزرگتر، عظیم‌تر و بهتر از سرمایه نسل نوجوان و جوان برای توسعه کشور نباشد. کودکان و نوجوانان از سربازان بی‌بدیل کشور هستند که باید مورد حمایت قرار بگیرند و هیچ چیز در جامعه ایران به اندازه هزینه کردن برای این نوجوانان تاثیرگذار نخواهد بود

میرباقری در ادامه افزود: البته ما محدودیت را برای تولید در شبکه امید برداشتیم و منابع مالی این شبکه را تامین خواهیم کرد. بودجه اولیه‌ای که برای این شبکه در نظر گرفته شد به میزان بودجه دیگر شبکه‌های فعال بود که این بودجه تا صددرصد نیز قابل افزایش است.

حال به دور از هرگونه پیش‌داوری جای این پرسش وجود دارد که از آقای میرباقری سوال کنیم از نظر شما چه تفاوتی میان برنامه‌های گوناگون صدا و سیما وجود دارد؟!  

چرا به برنامه‌ای مثل «محله گل و بلبل» که از قبل سابقه خوبی در فعالیت‌هایشان در حوزه کودک و نوجوان داشته‌اند و چهره‌ای دوست‌داشتنی در بین کودکان و اصلا در همه جامعه پیدا کرده بودند، بودجه‌ای اختصاص نمی‌یابد ولی امکان تخصیص بودجه و افزایش آن برای شبکه تازه تاسیس «امید» تا صد در صد قابل افزایش است؟!

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.