کسانی که به جشنواره عمار فیلم می‌فرستند در جشنواره فجر تحریم می‌شوند

امیرحسین جوانشیر:
ارسال زمان بندی شده: 
چهارشنبه, 22 دى, 1395 - 13:30
مستندساز جوان جشنواره عمار گفت: آثار فیلمسازان کارهای خوبی است و دغدغه زیادی وجود دارد اما متأسفانه احساس می‌شود که دولت توجه کافی را به این جشنواره و به این نوع کارهای فرهنگی که متولی اصلی‌اش باید خود دولت باشد ندارد و این بها ندادن باعث تاثیرگذاری کمتر عمار نسبت به سال‌های گذشته شده است.‏

سرویس پرونده: همزمان با برگزاری هفتمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار مصاحبه‌ای داشتیم با امیرحسین جوانشیر از مستندسازان و منتقدین سینمایی جوان کشورمان که متن این گفتگو را در ادامه ملاحظه خواهید کرد.

جوانشیر در ابتدا با بیان اینکه از اولین دوره جشنواره عمار در آن حضور داشته است، گفت: در یکی از دوره‌های جشنواره عمار با فیلمی به نام «سرزمین سلمان» حضور داشتم که درباره حق مالکیت ایران بر جزایر سه‌گانه بود و از سال اول تابه حالا هم به‌صورت جسته‌وگریخته فیلم‌های جشنواره را دنبال می‌کنم.

وی در خصوص فعالیت‌های فرهنگی در کشور طی سال جاری افزود: فعالیت‌ها خیلی زیاد بود ولیکن چیزی که مشخص و هویداست این است که جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی نسبت به گذشته دچار یک افول و جمود خاصی شده است و به خصوص در این سه سال اخیر و در دولت یازدهم به شدت منفعل شده است. جشنواره‌هایی مثل عمار هم فعالیت‌های خوبی انجام می‌دهند اما آن انعکاسی که باید داشته باشد و آن تأثیرگذاری که در جامعه باید داشته باشد را ندارد.

جوانشیر ضمن بیان اینکه تأثیرگذاری عمار در سال‌های گذشته کمتر شده است، تصریح کرد: آثار فیلم‌سازان کارهای خوبی است و دغدغه زیادی وجود دارد اما متأسفانه احساس می‌شود که دولت توجه کافی را به این جشنواره و به این نوع کارهای فرهنگی که متولی اصلی‌اش باید خود دولت باشد ندارد و این بها ندادن باعث تاثیرگذاری کمتر عمار نسبت به سال‌های گذشته شده است.

وی در خصوص زاویه‌داشتن دولت فعلی با جشنواره عمار خاطرنشان کرد: بعداز آنکه من فیلمم را به جشنواره عمار فرستادم هر چه تلاش کردیم فیلم برای جشنواره فجر برود، اجازه ندادند. درصورتی‌که فیلم ما در خصوص مالکیت ایران در جزایر سه‌گانه و دفاع از خاک این کشور بود و اصلاً بعد سیاسی هم نداشت ولیکن چون به جشنواره عمار آمد دیگر آن بهایی که باید به فیلم می‌دادند، داده نشد.

این مستندساز جوان ادامه داد: کیفیت کارهایی که به جشنواره فرستاده می‌شود از لحاظ فنی بهتر شده است ولی از لحاظ تأثیرگذاری در جامعه به آن صورت تأثیری ندارد.

جوانشیر ادامه داد: فضای سینمایی کشور با فضای سینمای عمار کاملاً متفاوت است و کسی که قاعدتاً در جشنواره عمار فیلم می‌دهد در فضای سینمایی کشور مقداری تحریم می‌شود.

وی در پایان گفت: امیدوارم فضای سینمایی ما یک فضای دور از دسته‌بندی‌های چپ و راست شود و هرکسی که فیلمی دارد برای ارائه و حرفی دارد برای گفتن در قالب یک اثر هنری چه مستند باشد و چه فیلم سینمایی، بتواند آن را همه‌جا ارائه دهد.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

تابلو

اخبار مرتبط

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.