اختتامیه تازه شروع «عمار» است

کارگردان بهترین فیلم جشنواره عمار:
ارسال زمان بندی شده: 
شنبه, 18 دى, 1395 - 17:00
‏«ترمینال غرب»‏ فیلم داستانی 75 دقیقه‌ای به کارگردانی قربانعلی طاهرفر است که با موضوع اتفاقات هسته‌ای سال‌های اخیر و حواشی اجتماعی در هفتمین جشنواره مردمی فیلم عمار رونمایی شد و توانست عنوان بهترین فیلم داستانی این جشنواره را از آن خود کند. با کارگردان این فیلم درباره جشنواره عمار و ویژگی‌های منحصر به فرد این جشنواره در حاشیه رونمایی این فیلم در سینمافلسطین سخن گفته‌ایم.

سرویس پرونده: قربانعلی طاهرفر، کارگردان فیلم داستانی «ترمینال غرب» که اولین فیلم بلند محصول جشنواره عمار است در گفت‌وگو با حلقه وصل گفت: نفس حضور در جشنواره عمار برای من لذت‌بخش است حالا فیلم من هر ساختاری داشته باشد؛ فیلم بلند یا کوتاه، مستند یا داستانی. جشنواره عمار یک جشنواره کاملا مردمی و همسو با اهداف نظام است و هیچ شعاری هم نمی‌دهد.

طاهرفر درباره اهداف برپایی جشنواره عمار گفت: اهدافی که عمار برای خودش انتخاب کرده، موازی با دیگر جشنواره‌ها نیست. عمار، مسیر خودش را مشخص کرده است و فیلمسازی می‌تواند با عمار همراه باشد که همه مسایل پیرامونش دغدغه او باشد و این دغدغه چراغ راهش باشد تا بتواند برای این موضوعات فیلم بسازد.

وی تاکید کرد: تا فیلمساز، دغدغه انقلاب و نظام اسلامی نداشته باشد، نمی‌تواند عماری باشد. بسیاری از فیلمسازان با این موضوعات فیلم ساخته‌اند اما چون تبدیل به دغدغه آنها نشده، به همین دلیل فیلمشان تاثیرگذار نبوده و موضوع تبدیل به احساس مسئولیت برای کارگردان در قبال نظام اسلامی نشده است.

کارگردان «ترمینال غرب» درباره انگِ سیاسی‌بودن جشنواره عمار معتقد است: کسانی که می‌خواهند سیاست را به جشنواره عمار سنجاق کنند، نوعی فریبکاری دارند و دنبال تخطئه‌کردن جشنواره هستند و می‌خواهند ماهیت اصلی را زیر سوال ببرند. همه جشنواره‌ها و فیلم‌ها به نوعی نگاه سیاسی دارند. جشنواره عمار، جایگاه خودش را پیدا کرده است و افراد باید بیایند در این جشنواره شرکت کنند تا با ماهیتش آشنا شوند.

طاهرفر درباره وجه تمایز جشنواره عمار با دیگر جشنواره‌ها گفت: عمار یک جشنواره جاری است و تازه بعد از اختتامیه شروع می‌شود. سازمان اکران جشنواره عمار بی‌نظیر است و همان چیزی است که سال‌های سال همه منتظرش بودند تا فیلم‌ها بین مردم برود و دیده شود. وزارت ارشاد و هنر و تجربه و نمونه‌های دیگر نتوانستند این رسالت را انجام دهند. هدف‌گذاری فیلمسازان عمار، مردم است. مردم باید قضاوت و نقد کنند. عمار برای جشنواره‌ها فیلم نمی‌سازد بلکه برای مردم می‌سازد اما باید بتواند در آن جشنواره‌ها حضور پیدا کند و با دیگر فیلم‌ها رقابت کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: «ترمینال غرب» ان شاءالله در چرخه اکران مردمی عمار مورد استقبال قرار می‌گیرد. 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.