‏«مسیح در شب قدر»‏ خانواده شهدای مسیحی را وارد تاریخ معاصر ایران کرد

وارطانیان:
ارسال زمان بندی شده: 
چهارشنبه, 15 دى, 1395 - 11:00
وارطانیان، نماینده جاثلیق «آرام اول کشیشان» با بیان اینکه کتاب «مسیح در شب قدر» خانواده شهدای مسیحی را وارد تاریخ معاصر ایران کرد، می‌گوید: ارامنه ایران، این کشور را وطن دوم خود می‌دانند، دیدار با رهبر انقلاب مایه فخر خانواده‌های شهدای مسیحی است.

سرویس مبشر صبح: «مسیح در شب قدر» روایتی است از حضور مقام معظم رهبری در منازل خانواده‌های شهدا. در این کتاب، حضور مقام معظم رهبری در منازل شهدای مسیحی کشورمان، در 23 بخش روایت شده است. کتاب حاضر از سوی انتشارات صهبا همزمان با ایام سال نو میلادی روانه بازار کتاب شد.

رهبر معظم انقلاب با توجه به اهمیت و ارزش بالای خانواده‌های شهدا و لزوم احترام و توجه ویژه نسبت به آنها، از همان ابتدای جنگ، عنایت خاصی به این خانواده‌ها داشتندو از سال 63، برنامۀ مرتب خودشان را برای حضور در منازل شهدا و ابراز محبت و توجه و گفت‌وگوی رو در رو و صمیمانه با خانواده‌های شهدا، شروع می‌کنند. برنامه‌ای که هنوز هم ادامه دارد و جزو سنت‌های حسنه‌ای است که توسط معظم‌له ایجاد شده است.

از جذاب‌ترین دیدارهای معظم‌ٌله با خانواده‌های شهدا، موارد مربوط به شهدای مسیحی است. رهبر معظم انقلاب از همان سال شصت‌وسه، در ایام عید مسیحیان و میلاد حضرت مسیح، میهمان خانواده‌های شهدای مسیحی می‌شوند. همراه با روایت حضور آیت‌الله خامنه‌ای در منازل این شهدا، نکات زیبایی درباره شهید، خاطرات و نحوه شهادتش آورده شده، که فداکاری و شجاعت و روح والای انسانی این شهدای عزیز و خانواده‌هایشان را نشان می‌دهد.

انتشار این کتاب در ایران بازخوردهای مثبتی را در میان خانواده‌های مسیحی داشت. «مسیح در شب قدر» به تازگی به زبان عربی برگردانده و در کشور لبنان توزیع شده است. هرچند دیرزمانی از انتشار این اثر نگذشته، اما کتاب با استقبال خوبی از سوی مسیحیان این کشور همراه بوده است. مطران بارین وارطانیان، نماینده جاثلیق «آرام اول کشیشان» از اسقف‌های کاتولیکلبنان، درباره این کتاب می‌گوید: شهادت در مسیحیت، شهادت ایمان و شهادت ایثار و فداکاری برای دیگران است. شهادت به حرف و کلام نیز یعنی اعتراف به خالق و وطن و شهادت به عمل یعنی تحقق حق و عدالت و مساوات. شهادت به این معنی است که انسان خود و خونش را در راه خدا و وطن و برای مؤمنان و محبان عطا کند.

حضرت مسیح (ع) بهترین نمونه در ایثار و فداکاری و بخشش ذات خود برای نجات بشریتی است که آن را دوست داشته و دارد.

وی با بیان اینکه شهادت در راه حق توام با اخلاص و محبت است، می‌افزاید: انسان هنگامی در راه حق چه با اجبار و چه به صورت داوطلب، به درجه شهادت نائل می‌شود و برای حق فداکاری می‌کند و همه چیزش را میبازد، اما نزد خداوند و خالقش برنده است و حتی در طول زندگی مادی و زمینی نیز نفع میبرد، زیرا همگان همیشه از وی یاد می‌کنند و در تاریخ و برای ابد جاودانه است.

وارطانیان با اشاره به اهمیت جایگاه شهادت در مسیحیت، آن را عملی در اعتراف به خالق یکتا، پروردگار زمین و آسمانها توصیف می‌کند و ادامه می‌دهد: چراکه خداوند خالق و علت وجود همه موجودات و داور و حسابگر همه بشریت اعم از مؤمن و غیر مومن است. دومین شهادت، شهادت برای وطن است، زیرا وطن نقطه ایمان زمین، آبرو و کرامت انسانی و پایه و اساس ارزشهای بشری و زمینی است. دفاع از وطنی که انسان به آن تعلق دارد حق و واجب مقدس است و به همین دلیل کلیسا و مسیحیت میآموزد که دفاع از وطن حق مقدس است، زیرا دفاع از وطن همانند حق دفاع از خود و دفاع از ذات بشری است و این حقی است که ملتها و دولتهای جهان از آغاز تاریخ بر آن تأکید داشتهاند.

شهید راه وطن، شهید همه مردم است

به گفته او؛ شهید برای ما شریف‌‏ترین و بزرگترین موجود در عالم هستی است که خود را در راه خداوند، وطن و مردم فدا می‌کند؛ به همین دلیل است که کلیسا به همه شهدا با هر فِرَق‌ احترام میگذارد؛ به‌ویژه کسانی که در راه خداوند به شهادت می‌رسند و تا درجه تقدس به آنها اهتمام می‌‏ورزد و آنها را شهدای قدیس می‌داند. شهدایی که برای وطن شهید می‌شوند، برای همیشه افتخارآفرین و محترم شمرده می‌شوند. دین شهید دیانتی است که به آن گرایش دارد، این در حالی است که شهید راه وطن، شهید وطن و شهید همه مردم است، زیرا وطن متعلق به همه است و شهید وطن به بالاترین درجه در وطنش ارتقا می‌یابد و به شهید راه وطن تبدیل می‌شود.

وارطانیان با بیان اینکه هرکسی شهید را گرامی بدارد، ثواب زیادی نزد خداوند میبرد، می‌افزاید: هرکسی که به بندگان خدا احترام بگذارد، نزد خداوند محترم شمرده می‌شود و به اجر و پاداش بزرگی میرسد. ایمان به مسیح به ما می‌آموزد که اجر و پاداش الهی را براساس رفتار، نیات و ایثار و فداکاریبه دست خواهیم آورد. کسی که شهید و شهدا را_ چه آنهایی که در راه خدا و چه آنهایی که در راه وطن شهید شدند_ گرامی بدارد و احترام قائل شود، خداوند قدر و شأن و مرتبه وی را بین مردم خودش و ملتهای جهان بالا می‌برد، زیرا وی کسانی را که خداوند به آنها عنایت و توجه دارد، گرامی داشت؛ بنابراین به فرد لایق و محبوب خداوند تبدیل می‌شود و هرکسی که می‌تواند اینگونه باشد، درهای آسمان را به روی خود باز کرده است.

شهید راه وطن همیشه جاویدان است

به گفته او؛ شهید راه وطن همیشه جاودان است و یاد وی ابدی خواهد بود، زیرا شهید تنها وارد تاریخ نمی‌شود، بلکه وارد فکر، قلب و وجدان هر انسانی می‌شود که ایثار و ارزش شهید و شهادت را درک می‏‌کند. کسی که معتقد است شهادت مقام یا مرتبهای است که میخواهد آن را به دست بیاورد، هرگز برای وی مقدر و یا نوشته نخواهد شد، زیرا شهادت فقط به اذن خداوند اعطا می‏‌شود و برای فخر و یا ثبت نام وی در کتاب شهادت و شهدا داده نمی‌شود. شهادت حقیقتی برای کسی که خود و دیگران را می‌کشد، نیست، بلکه شهادت واقعی همان ایثار و فداکاری برای حمایت و دفاع از دیگران و نجات آنهاست. شهادت در راه پاسداری و حفظ خلایق الله و دفاع از آنهاست تا دیگران با صلح و آرامش و عزت و سربلندی زندگی کنند.

وارطانیان ادامه می‌دهد: در شهادت، ارامنه همانند بقیه ملتها بهترین نمونه و الگوی خوبی هستند، زیرا تاریخ آنها سرشار از شهادت است؛ چه در تاریخ قدیم و چه در عصر حاضر. وقتی که صفحههای تاریخ را ورق می‌زنید، خواهد دید که شهادت یکی از مؤلفهها و شناسههای ارامنه است. کشتار 1915 نمونه بزرگی از مفهوم شهادت در راه وطن است. ارمنیها فداکاری کرده و میکنند و همیشه آماده ایثار و فداکاری در راه وطن عزیز و عزت و کرامت و صلح هستند. ارامنه وفادار به ایمانشان و ارزش‌ها و اصولشان هستند؛ به همین دلیل آنها را در حالی می‌یابید که خود را در راه وطنی که آنها را در آغوش گرفته است، فدا کرده‌اند؛ لذا می‌بینید که در تاریخ معاصر و در چندین کشور اسامی شهدای ارامنه که برای وطن در هرجایی شهید شدند، آمده است زیرا آنها از وفاداری و اخلاص در راه وطنی که زندگی می‌کنند، شناخت دارند و به غیر از وطن مادری در عشقشان به وطنی که در آن زندگی می‌کنند، صادق هستند.

ارامنه ایران، این کشور را وطن دوم خود می‌دانند

نماینده جاثلیق «آرام اول کشیشان» با اشاره به حضور ارامنه در ایران و علاقه آنها به این کشور می‌گوید: امروز، ارامنه از سوی جمهوری اسلامی ایران و امام خامنه‎‌ای مورد تکریم و تجلیل قرار می‌گیرند، زیرا آنها دوست دارند که برای وطن ایران گرانترین چیزی که دارند یعنی حیات خود را تقدیم کنند و ایران را دوست دارند و وطن دوم خود میدانند. آنها امروز به حق، از نعمات ایران برخوردار هستند و به همین دلیل زندگی خودشان را در راه آن داده و می‌دهند، زیرا ایران وطن آنها و وطن همه ارامنه ایرانی و وطن همه ایرانیها با هر طیف و مذهبی است. عِرق ملی حق ارمنی‌ها و بر آنها واجب است، لذا وفاداری و عشق آنها را مؤثر و ماندگار می‌یابیم.

«مسیح در شب قدر» خانواده شهدای مسیحی را وارد تاریخ معاصر ایران کرد

او ادامه می‌دهد: امروز آنچه ما از تجلیل شهدای ارامنه در ایران می‌بینیم، نتیجه ایمان و محبت ارمنی‌ها به وطن دومشان یعنی ایران است و روایتهای مربوط به دیدارهای امام خامنهای با خانواده‌های شهدای ارامنه که در کتاب «مسیح در شب قدر» آمده است، آنها را به شکل خاص وارد تاریخ معاصر ایران و به طور کل وارد تاریخ پهناور کرده است. تجلیل و احترام زیادی که امام خامنه‌ای در دیدار با خانوادههای شهدای ارامنه در ایران کرده است، نشانگر این است که ارامنه و مسیحیان همیشه در ایمان، عرق و محبت به وطن اخلاص داشتند. ارمنیها در طول تاریخ و حتی در عصر حاضر مخلص و وفادار بودند و در ایمانشان راسخ باقی خواهند ماند و از هیچ نوع فداکاری برای کسانی که به آنها محبت و کمک می‌کنند، دریغ نمیکند.

از رهبر معظم انقلاب تشکر می‌کنیم/ دیدار با رهبر انقلاب مایه فخرخانواده‌های شهدای مسیحی است

وارطانیان می‌افزاید: در پایان از رهبر معظم انقلاب، آقای خامنه‌ای به دلیل احترام و تجلیلشان از خانواده‌های شهدا بسیار تشکر می‌کنیم. این دیدار موجب تسلی خاطر خانواده‌های شهدا به‌ویژه شهدای ارامنه و مایه فخر و مباهات آنها شده است. از همه کسانی که در تهیه و تقدیم این کتاب همکاری کردند، تشکر می‌کنم.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.