رمالی و فال‌بینی ریشه در خلاء‌های فرهنگی جامعه دارد

مشاور معاونت پیشگیری قوه قضائیه:
ارسال زمان بندی شده: 
چهارشنبه, 15 دى, 1395 - 10:30
مشاور معاونت پیشگیری قوه قضائیه در برنامه «گفت‌وگوی فرهنگی» رادیو عنوان کرد: جامعه‌ای که به لحاظ فرهنگی و اجتماعی دچار خلاء شده است دچار بیشترین آسیب از جانب موضوع رمالی و فال‌گیری می‌شود.

سرویس تلنگر: برنامه «گفت‌‌وگوی فرهنگی» با موضوع (گسترش رمالی و فال‌بینی؛ ریشه‌ها و مخاطرات ) با حضور حجت‌الاسلام ابراهیمی، مشاور معاونت پیشگیری قوه قضائیه و دکتر بنیانیان، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی روانه آنتن شد.

حجت‌الاسلام ابراهیمی در ابتدا عنوان کرد: جامعه‌ای که به لحاظ فرهنگی و آموزشی دارای خلاء باشد، بیشتر در معرض سودجویان قرار دارد.

وی با بیان اینکه امروزه به پیشگیری‌های اولیه بسیار اهمیت داده می‌شود، گفت : توجه به زیرساخت‌‌های اجتماعی و فرهنگی در این حوزه باعث کاهش آسیب‌های جامعه خواهد شد.

مشاور معاونت پیشگیری قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که قوه قضائیه در حوزه این موارد چگونه ورود پیدا کرده است، اظهار کرد: آسیب‌هایی که سبقه اجتماعی دارند اما نامناسب بودن زیر ساخت‌های فرهنگی سبب بروز آن شده‌اند بسیار پیچیده و درمان آنها مشکل است.

حجت‌الاسلام ابراهیمی در ادامه با تاکید بر اینکه به لحاظ قانونی خلائی وجود ندارد، افزود: گرچه در قانون، رمالی جرم تعریف نشده است اما مسائل بعدی مانند کلاهبرداری مالی و... که متعاقب آن ایجاد می‌شود جرم بوده و مشمول مجازات می‌شود.

مشاور معاونت پیشگیری قوه قضائیه به پیامدها و عوارض رمالی اشاره کرد و گفت: تبیین موضوع توسط رسانه نقش اساسی در کاهش پیامدها دارد. دستوری و تجویزی برخورد کردن مشکلی را حل نمی‌کند چرا که آمارها حاکی از این است که نیمی از افراد مراجعه‌کننده تحصیل‌کرده هستند.

حجت‌الاسلام ابراهیمی در ادامه مطلب فوق افزود: این افراد سودجود شگردهایی دارند که فرد تحصیل‌کرده اغوا می‌شود به طوری که عمده کسانی که مورد سودجویی قرار می‌گیرند در ابتدا اعتقاد و باوری به این امور نداشته‌اند.

در ادامه گفت‌وگو دکتر بنیانیان با بیان اینکه مراجعه به رمال و فال‌گیر نمادی از عقب‌ماندگی است، افزود: این موضوع یک آسیب جدی است و خلاء آن کم‌کاری خودمان در آگاه‎سازی مردم است.

وی با اشاره به موضوع شانس و گسترش استفاده از آن توسط رسانه‌ها عنوان کرد: استفاده از عقل یک مهارت است که دستگاه‌های اجرایی و آموزشی غافل مانده‌اند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: الگوی جوانان در جامعه تغییر پیدا کرده است و تبدیل به بازیگران سینما شده است و دانشمندان از دور خارج شده‌اند.

لازم به ذکر است برنامه «گفت‌وگوی فرهنگی» از شنبه تا چهارشنبه ساعت 20:00 روی آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو می‌رود و علاقه‌مندان می‌توانند برای دسترسی به فایل صوتی برنامه به سایت شبکه مراجعه کنند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.