هدیه جبهه فرهنگی انقلاب به ظریف و تیم مذاکره‌کننده

دبیر سومین جایزه بزرگ مرگ بر آمریکا خبر داد:
ارسال زمان بندی شده: 
يكشنبه, 21 آذر, 1395 - 08:45
دبیر اجرایی سومین جایزه بزرگ مرگ بر آمریکا با بیان اینکه بیش از 4 هزار اثر به این رویداد هنری ارسال شده است، گفت: آیین اختتامیه این دوره از جایزه بزرگ 9 دی‌ماه در سالن اصلی حوزه هنری برگزار می‌شود.

سرویس معرفی: نشست خبری سومین جایزه بزرگ مرگ بر آمریکا با حضور سیدمسعود شجاعی طباطبایی دبیر هنری سومین جایزه بزرگ بین‌المللی «مرگ بر آمریکا»، میثم محمدحسنی دبیر اجرایی این جایزه، داوران سومین جایزه بزرگ بین‌المللی «مرگ بر آمریکا» و همچنین ویلم رایزینگ از مسئولان فدارسیون جهانی کارتون در اروپا(فکو)، جیتت کاستانا رئیس انجمن کاریکاتوریست‌های اندونزی، هیجابی دمیرچی از اساتید دانشگاه ترکیه و محمود نظری در خبرگزاری فارس برگزار شد.

میثم محمدحسنی دبیر اجرایی سومین جایزه بزرگ مرگ بر آمریکا اظهار داشت: در دور دوم این جایزه، هنرمندان 44 کشور با بیش از 4 هزار و 400 اثر حضور داشتند که در این دوره هنرمندان 36 کشور با بیش از 4 هزار اثر در سه بخش اصلی شرکت کردند.

وی ادامه داد: در این دوره از داوران کشورهای هلند، ترکیه و اندونزی استفاده شد و حضور این هنرمندان با توجه به شرایط ایجاد شده توسط آمریکا، تبعات سنگینی برای آنها در پی خواهد داشت، اما با این حال، این هنرمندان در جایزه مرگ بر آمریکا شرکت کردند.

وی افزود: آثار برگزیده در قالب کتاب جایزه بزرگ مرگ بر آمریکا منتشر و برای جناب آقای ظریف و تیم مذاکره‌کننده به عنوان هدیه جبهه فرهنگی انقلاب ارسال خواهد شد. 

محمدحسنی خاطرنشان کرد: آیین اختتامیه این دوره از جایزه بزرگ بعد از نماز مغرب و عشاء روز پنج‌شنبه 9 دی‌ماه در سالن اصلی حوزه هنری و همچنین برپایی نمایشگاه در 2 گالری خانه عکاسان و ابوالفضل عالی صورت می‌گیرد.

وی بیان داشت: در این دوره چهره برتر استکبارستیزی را معرفی خواهیم کرد که کاندیداهایی برای این موضوع در نظر گرفته شده که از بین فؤاد ایزدی، مرضیه هاشمی و حامد زمانی و تعداد دیگری از چهره‌ها یک چهره برتر انتخاب خواهند شد؛ ضمن اینکه در دوره بعد، چهره‌های برتر بین‌المللی را نیز در نظر خواهیم گرفت.

دبیر اجرایی سومین دوره جایزه بزرگ مرگ بر آمریکا گفت: با توجه به اهمیت این رویداد هنری، تلاش داریم تا جایزه بزرگ را ثبت کنیم اما نمی‌دانیم که دولت اجازه ثبت آن را می‌دهد یا خیر.

محمدحسنی در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبنی بر پیشنهاد برگزاری اختتامیه در دانشگاه‌ها یادآور شد: متأسفانه این دولت خیلی در این موضوعات همسو نیست و با دو دانشگاه که مذاکره کردیم استقبال نکردند که برگزاری اختتامیه سومین جایزه بزرگ مرگ بر آمریکا در حوزه هنری برگزار می‌شود.

در ادامه این نشست، شجاعی طباطبایی اظهار داشت: یکی از اتفاقات مهم در این دوره از جشنواره، حضور داوران خارجی بود که ویلم رایزینگ از هلند، هیجابی دمیرچی از ترکیه و همچنین جیتت کاستانا از اندونزی حضور داشتند. هر یک از این داوران کارتونیست‌های توانمندی در کشور خودشان هستند و به موضوعات مختلف استکبارستیزی پرداختند و حتی با منطق مرگ بر آمریکا که مصادیق آن در بمباران اتمی ناگازاکی و انهدام هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس آشنا هستند.

وی درباره داوری آثار این دوره از جایزه گفت: در بخش کارتون، 3 نفر انتخاب شدند و 3 نفر نیز به عنوان شایسته تقدیر معرفی شدند. در بخش پوستر این مسابقه، اساتیدی همچون مسعود نجابتی، حمید شریفی و محمدرضا دوست‌محمدی حضور داشتند که درنهایت جایزه اول تا سوم به 6 نفر تعلق خواهد گرفت. همچنین در بخش عکس، اساتیدی همچون سیدعباس میرهاشمی، علی فریدونی و محمدحسین اکبری داوری را برعهده داشتند که طی چند مرحله داوری انجام گرفت و درنهایت برندگان 9 دی‌ماه و همزمان با برگزاری اختتامیه در حوزه هنری معرفی می‌شوند.

وی درباره کیفیت کارهای این دوره گفت: اگرچه تعداد شرکت‌کنندگان کشورها در این دوره نسبت به دوره قبل کمتر بود، اما هنرمندان مطرح دنیا در این دوره شرکت کردند که کار داوری را نیز سخت می‌کرد، حتی اتفاق جالبی که در این دوره مشاهده شد این بود که بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا خیلی از هنرمندان کاریکاتوریست آثاری را با موضوع ترامپ به دبیرخانه ارسال کردند.

شجاعی طباطیایی درباره جیتت کاستانا داور اندونزیایی گفت: وی کارهای جدی درباره هولوکاست دارد و در دو بخش این مسابقه بالاترین جایزه را از آن خود کرد که در واقع 9 هزار دلار بود و نسبت به مسائل ضدآمریکایی فعال بوده و از چهره‌های شناخته شده کاریکاتورهای دنیاست.

جیتت کاستانا در این نشست گفت: انسان باید در مسیر خدا قدم بگذارد و اگر می‌خواهد کاری انجام دهد باید او را در نظر بگیرد، چرا که انسان مترجم خداوند در این جهان است.

وی درباره انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا یادآور شد: تفاوت زیادی بین رئیس‌جمهور جدید و قبلی آمریکا وجود دارد، چرا که معلوم نیست برای ایران و سوریه چه اتفاقی بیفتد، ضمن اینکه فعالان کاریکاتور امید چندانی برای ارتقای صلح در دوره ترامپ ندارند.

هیجابی دمیرچی در ادامه این نشست بیان داشت: من به این جهت در داوری جایزه مرگ بر آمریکا شرکت کردم چرا که می‌بینم اتفاقاتی در ترکیه رخ می‌دهد که مردم تلاش می‌کنند با رأی خودشان تعیین‌کننده آینده باشند، اما اروپا و آمریکا نمی‌گذارند.

ویلیم رایزینگ در این نشست بیان داشت: آثاری که در این جشنواره انتخاب شد شگفت‌انگیز بود؛ در جریان قضاوت دیروز دیدیم که کارها با موضوع و چهره ترامپ تولید شده است و ترامپ از فینالیست‌های کاریکاتور بود.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.