هنری موردقبول قرآن است که کوبنده اسلام آمریکایی باشد

گفتگو با دکتر حسین قرایی در سومین روز از نمایشگاه مطبوعات د رغرفه حلقه وصل
ارسال زمان بندی شده: 
دوشنبه, 17 آبان, 1395 - 11:15
امیدواریم آقای صالحی امیری به قول‌هایی که دادند عمل کنند و شاهد فضای بهتری در فضای فرهنگی کشور باشیم هرچند در مدت هشت ماه بعید است بتواند وزارت ارشاد را متحول کند.

 به گزارش حلقه وصل: در سومین روز از بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات دکتر حسین قرایی چهره آشنای شعر و ادبیات انقلاب اسلامی و دبیر سلسله همایش‌های بزرگ شب شاعر مهمان غرفه حلقه وصل بود و دقایقی پیرامون وضعیت فرهنگ و ادب کشور به گفتگو نشست.

وی در ابتدای این گفتگو با اشاره به تغییر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در فاصله هشت ماه مانده به دور بعد انتخابات ریاست جمهوری گفت: در دوره وزارت آقای جنتی تدبیر و امیدی ندیدم و در حقیقت بی‌تدبیری وزارت ارشاد به ناامیدی مبدل شد.

قرایی افزود: امیدواریم آقای صالحی امیری به قول‌هایی که دادند عمل کنند و شاهد فضای بهتری در فضای فرهنگی کشور باشیم هرچند در مدت هشت ماه بعید است بتواند وزارت ارشاد را متحول کند.

دبیر همایش‌های شب شاعر خاطرنشان کرد: درزمینه فرهنگ مشکلات زیادی داریم مثلاً در موضوع کانون‌های فرهنگی هنری مساجد ضعف جدی وجود دارد، در حوزه شعر و ادب نکات مهمی وجود دارد، وزارت ارشاد خلاء رویکردی دارد و اصلاً معلوم نیست به کدام سمت می‌رود، عیار این وزارت خانه یا عیار فرهنگ و هنر تراز انقلاب  فاصله زیادی دارد.

قرایی تصریح کرد: حضرت امام خمینی (ره) پیامی دارند که نقل به مضمون عرض می‌کنم ایشان می‌فرمایند هنری موردقبول قرآن است که کوبنده اسلام آمریکایی باشد. این پیام با عملکرد وزارت و ارشاد بسیار تفاوت دارد و اصلاً وزارت ارشاد در بعضی فضاها مانند شهرستان‌ها و بخصوص در شهرستان‌های مرزی اصلاً نفس نمی‌کشد. اما امیدواریم آقای صالحی این خلاءها را برطرف کنند و مقداری به اهالی جبهه فرهنگی انقلاب هم توجه کنند

.

وی در بخش دیگری از این گفتگو به موضوع شب شاعر و اهداف برگزاری آن پرداخت و گفت: این نشست ها اشاره ای است برای معرفی یک شاعر، سازمان هنری رسانه ای اوج با برگزاری این همایش ها در واقع کاری را انجام میدهد که موسسات و نهادی های دیگر باید آن را انجام می‌دادند و به نظر من ما داریم باری را بر دوش می کشیم که وظیفه جاهای دیگر بوده و انجام نداده اند.

دبیر سلسله همایش‌های شب شاعر افزود: به‌عنوان‌مثال وقتی بسیاری از مؤسسات فرهنگی به شخصیت بزرگی مانند یوسفعلی میرشکاک توجهی نمی‌کنند یا علی موسوی گرمارودی را به جامعه جوان و نوجوان ما معرفی کنند، بار این موضوع را باید ما به دوش بکشیم هرچند این کار را توفیقی برای خودمان می‌دانیم. با این تفاسیر یکی از اهداف ما ضریب دادن به شخصیت‌ها و چهره‌های فرهنگی هنری خصوصاً در حوزه ادبیات کشور است

.

قرایی در ادامه خاطرنشان کرد: دومین هدف اصلی ما از برگزاری این برنامه‌ها جریان سازی برای این شخصیت‌های ارجمند شعر انقلاب اسلامی است.

وی گفت: سومین و آخرین هدف ما بیدار کردن نهادهای فرهنگی برای  پرداختن به این شخصیت‌ها که هریک به‌نوبه خود این موضوع ضریب بدهند، یک‌جا مستند آن شخصیت را بسازند، یک جا تاریخ شفاهی آن شخصیت را تهیه کنند و... که امیدواریم بتوانیم با این نشست‌ها به اهداف موردنظرمان دست پیدا کنیم.

قرایی در خصوص برنامه بعدی شب شاعر نیز گفت: سی اُمین شب شاعر سه شنبه همین هفته مصادف با ۱۸ آبان ماه برای بزرگ داشت  استاد ولی ا... کلامی زنجانی برگزار خواهد، استاد کلامی زنجانی بیش از ۴۰ کتاب تألیف کرده‌اند اما تاکنون به ایشان توجه نشده است.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.