گردهمایی استانی هیئات تراز انقلاب اسلامی و فعالان اربعین در بیرجند برگزار شد

جمعه هفتم آبان ماه؛
ارسال زمان بندی شده: 
يكشنبه, 9 آبان, 1395 - 09:45
گردهمایی استانی هیئات تراز انقلاب اسلامی و فعالان اربعین حسینی همراه با کارگاه های تخصصی جمعه هفتم آبان ماه به همت جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی خراسان جنوبی برگزار شد.

به گزارش سرویس استان های حلقه وصل، گردهمایی فعالین اربعین و دومین همایش استانی مداح و هیئت طراز انقلاب اسلامی در بیرجند برگزار شد.

گفتنی ست، در این همایش که با حضور حجت الاسلام وافی، حاج رحیم آبفروش، حاج مهدی رسولی و حاج عظیم ابراهیم پور برگزار شد هر یک به بیان مطالبی در حوزه های مداحی، منبری، شعر، مدیران هیئات و فعالان اربعین پرداختند.

دوره کنونی، دوره اختراع فرهنگی است

حجت الاسلام حجت الاسلام مرتضی وافی کارشناس مذهبی در این گردهمایی که عصر جمعه هفتم ابان ماه برگزار شد اظهار کرد: حرکت‌های دینی با ظرفیتی که آن فعالیت دینی در آن انجام می‌شود کارکرد دو طرفه دارد.

وی افزود: یک مخاطب در یک مناسبت باید با یک تفکر و بینش برای پاسداشت ایام و شعائر حرکت می‌کند و بر اساس بینش در آن مجلس حاضر می‌شود و برنامه در وی اثر می‌گذارد و سطح تفکر فرد را بالا می‌برد.

کارشناس مذهبی با اشاره به بیان شش نگاه نسبت به جریان سازی فرهنگی و حرکت دینی، گفت: هر فردی باید این شش نگاه را در مسئولیت خود تطبیق دهد.

حجت الاسلام وافی تصریح کرد: نکته اول در نگاه تربیت دینی این است که از ظاهر به باطن برسیم و دین ما نیز دین از ظاهر به باطن است.

وی ادامه داد: در همه امور حتی در جریان های فرهنگی و موکب زدن نیز ظاهر و باطن وجود دارد و باطن هیئت این است که از میان جمعیت هیئت یک نفر اصل موضوع را بفهمد و ارتباطش وصل شود.

کارشناس مذهبی با بیان اینکه چارت تشکیلاتی، مدیریت و زیرشاخه‌ها ظاهر قضیه است، گفت: نباید به خاطر ظاهر یک کار فرهنگی حواسمان از باطن و نورانیت کار پرت شود.

حجت الاسلام وافی دومین اصل را دین داری اجتهادی و نه تقلیدی دانست و گفت: این نگاه در همه حرکت‌های فرهنگی ما چه فردی و چه اجتماعی به چشم می‌خورد و ما در زیرساخت‌های فرهنگی نمی توانیم سراغ تقلید برویم.

وی اضافه کرد: چرا باب جریان‌های فرهنگی و دینی را به بهانه صرف الگوبرداری و نمونه برداری می بندیم و خلاقیت خود و مخاطبین را کور می کنیم.

کارشناس مذهبی با تاکید بر اینکه باید برخی از چارچوب‌های بسته را بشکنیم و خلاقیت ایجاد کنیم، گفت: در نگاه دینی از بحث تقلیدی باید به کشف استعداد و مسائل اجتهادی برویم.

حجت الاسلام وافی تصریح کرد: دوره کنونی دوره مهندسی فرهنگی نیست بلکه دوره اختراع فرهنگی است و باید با رعایت ضوابط  دین و نگاه دینی ما با ابداع و اختراع همراه باشد.

وی بیان کرد: دینداری، حرکت‌های دینی و فرهنگی ما تکلیفی است در حالی که باید تشریفی باشد و باید مسئولیت‌ها را تشخیص دهیم.

کارشناس مذهبی با اشاره به دینداری عاطفی نه صرفا دینداری عقلانی و با معرفت، افزود: پای انحرافات، بدعت‌ها، خرافه‌ها و افراط و تفریط  جایی باز می‌شود که در جریان سازی‌ها فقط احساسی و عاطفی عمل کنیم و کنارش منطق، استدلال و دین نباشد.

حجت الاسلام وافی به دین دنیایی و آخرتی نیز اشاره کرد و گفت: فردی که کار فرهنگی می‌کند خودش باید جلوتر خودش را بسازد و جلوتر پیش رود.

وی خاطرنشان کرد: دینداری جمعی و اجتماعی مهم است و باید به آن توجه کرد.

برخی دین را به نفع خود تعریف می‌کنند

سپس حاج عظیم ابراهیم پور جانشین قرارگاه خاتم الاوصیاء(ع) بیان داشت: پس از شهادت پیامبر(ص) دو قرائت از اسلام وجود داشت و عده ای گفتند که اسلام اعتباری است اما امام علی(ع) فرمودند که اسلام، اسلام حقیقی است و ائمه اطهار علیهم السلام برای اسلام حقیقی جنگیدند.

وی با اشاره به انحرافات بنی امیه و خصلت های آن ها، گفت: اشرافیت، روحیه انحصارطلبی و توزیع مناسب بین اقوام، بی‌توجهی به مردم، نیرنگ و زد و بند سیاسی از جمله ویژگی‌های این قوم است که علاوه بر اینکه قداست دین را از بین بردند، انحراف در دین را نیز عملی کردند.

جانشین قرارگاه خاتم الاوصیاء (ع) تصریح کرد: این‌ها کسانی هستند که دین واقعی را نمی گویند بلکه دین را به نفع خود باز تعریف می کنند و اسلام آمریکایی را طوری باز تعریف می‌کنند که اسلام رحمانی می‌شود، مذاکره اباعبدالله با عمرسعد را طوری بازتعریف می کنند که از آن مذاکره با آمریکا بیرون آید.

ابراهیم پور با بیان اینکه حقوق‌های نجومی را به هم می‌بخشند وبعد می‌گویند که قانونی است، گفت: انسان‌هایی دلشان به این است که آمریکا لبخند بزند و از ما خوشش بیاید تا راه‌های اقتصادی باز شود.

وی با اشاره به اینکه در مقابل تفکر انقلاب اعتباری انقلاب حقیقی است، افزود: امام(ره) به ما یاد داد که روی پای خود بایستیم و امیدمان به شرکت پژو و فرانسه نباشد.

جانشین قرارگاه خاتم الاوصیاء ادامه داد: فارغ التحصیلان با سواد کشور ما دنبال اشتغال هستند اما سالیانه یک میلیون اشتغال برای فرانسه ایجاد کرده‌ایم.

ابراهیم پور خاطرنشان کرد: چرا 24 میلیارد دلار ما باید در ایرباس هزینه شود در حالی که جوان ما توانایی هایی زیادی دارد و حتی ساخت موشک بالستیک گوشه‌ای از توانایی های او است.

وی خطاب به مسؤولان بیان کرد: مسوولی که جوان انقلابی را باور ندارید به توانایی جوانان ما در دوران دفاع مقدس نگاه کنید.

جانشین قرارگاه خاتم الاوصیاء افزود: خود اتکایی، خود باوری و تولید علم باور انقلاب ما است و همه دنیا این موضوع را می‌دانند اما برخی می‌گویند که حمله نظامی روی میز مذاکره است و خودشان هم می‌دانند که اشتباه می‌کنند.

ابراهیم پور با بیان اینکه دنیا می‌داند که جوان انقلابی ما چقدر قدرت دارد، گفت: خدا می‌گوید که هر کسی به غیر خدا تکیه کند به غیر خدا واگذار می‌شود و آقایانی که به غیرخدا تکیه کردند چیزی نصیبشان نمی‌شود.

وی با اشاره به سخن امام(ره) که فرمود: همه دنیا بدانند که اگر مقابل دین ما بایستید مقابل همه دنیای شما خواهیم ایستاد، تاکید کرد: فقط باید به خدا تکیه کنیم.

یادآور می شود، این همایش که به همت ستاد مردمی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی خراسان جنوبی برگزار گردید با نوحه خوانی مهدی رسولی و برگزاری چهار کارگاه تخصصی همراه بود.

 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

تابلو

اخبار مرتبط

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.