روایت نقاشی که شهادتش مثل حضرت عباس(ع) بود

معرفی کتاب «مدافعان حرم 3»؛
ارسال زمان بندی شده: 
يكشنبه, 14 شهريور, 1395 - 21:00
شهید «حامد جوانی» از قبل نحوه شهادت خویش را در حالی که دست‌هایش قطع شده و چشمانش ترکش خورده بود، نقاشی کرده بود و به همان شکل هم به شهادت رسید تا شعار «کلنا عباسک یازینب(س)» را اثبات کند.

به گزارش حلقه وصل، برای کسانی که سال‌های دفاع مقدس را درک نکرده‌ و در تشییع شهدای جنگ تحمیلی حضور نیافته‌اند، خواندن زندگی‌نامه شهدای مدافع حرم فرصت مغتنمی است؛ به‌خصوص آنکه این شهدا اغلب متعلق به دهه 70 هستند؛ یعنی آنها هم در سال‌های دفاع مقدس حضور نداشتند و آرزوها و دغدغه‌های مشترکی با هم‌نسلان خود دارند.

مطالعه این آثار برای آنانی که جبهه و جنگ را تجربه کرده‌اند، لازم و ضروری است. شرح رشادت‌ها و نحوه شهادت این عزیزان خاطره فراموش شده دفاع مقدس را تداعی می‌کند.

انتشارات «روایت فتح» در ادامه فعالیت‌های خود اقدام به انتشار مجموعه »مدافعان حرم» کرده؛ که تا کنون سه عنوان از این مجموعه منتشر شده است.

«مدافعان حرم3؛ شبیه خودش» ویژه شهید «حامد جوانی» سومین کتاب از این مجموعه است. «حسین شرفخانلو» بر خلاف دو کتاب قبلی از این مجموعه، داستان را به شیوه دانای کل روایت کرده است. همچنین مواجهه نویسنده با شخصیت، در ساحت داستان بدور از نگاهی جانبدارانه و شعارزدگی است.

ما در «... شبیه خودش» با شخصیتی کاملا زمینی از شهید روبه‌رو هستیم که برای رسیدن به جایگاه کنونی‌اش زحمت می‌کشد. «حامد» شخصیت اصلی داستان نقاط مثبت فراوانی دارد، اما نقاطی هم در زندگی او وجود دارد تا خواننده بتواند با او همذات پنداری کند.

نکته بارز کتاب درهمین مسئله است که خواننده شخصیت داستان را باور می‌کند و همین باورمندی سبب می‌شود تا مخاطب کتاب را پس نزند. نثر کتاب نثری ساده و روان است.

گزیده ای از متن کتاب؛

«حامد را جمعه تشییع کردند. بعد از نماز جمعه. آن روز، شهر پر شده بود از عکس لبخندهای حامد. جلوی مصلا جابه‌جا عکس‌های بزرگ حامد را زده بودند و مردم با زبان روزه آمده بودند تا بعد از صلوه جمعه، بر پیکر حامد نماز بخوانند و راهی‌اش کنند.

نماز جمعه آن هفته را آیت‌الله هاشم‌زاده خواند و بعد از نماز، دوباره قامت بست که نماز شهید را بخواند با جماعت مردمی که با زبان روزه، منتظر وداع با حامد بودند. بعد حامد رفت روی دست مردم که زیر تابش آفتاب تیر ماهی، شهید را از جلوی مصلا تا میدان ساعت تشییع کنند.

بین مصلا تا میدان ساعت، جای سوزن انداختن نبود. انگار تمام تبریز آمده باشند برای بدرقه. حامد حالا بالای دست مردم داشت، می‌رفت تا بهشت.

جوان بیست و چهار ساله پنج ساله، خودش را به هر جان کندنی بود رساند زیر تابوت. گریه امانش را بریده بود. به سر و شکلش نمی‌خورد اهل شرکت در تشییع شهدا باشد. سراغ پدر حامد را گرفت و رفت خودش را رساند پیش جعفر. بین هق‌هق گریه‌ها سرش را گذاشت روی دوش جعفر و گفت: « من هم کلاسی حامد بودم».

آن سال که می‌خواستیم دیپلم بگیریم. یک روز داشتیم همین خیابان را با هم می‌آمدیم. شب عید بود و توی پیاده رو جای سوزن انداختن نبود. نمی‌دانم چه شد که رو کرد به من و گفت:‌ خیلی دور نیست آن روزی که مردم توی همین خیابان، چنان دور مرا بگیرند که جای سوزن اندختن نباشد!»

«مدافعان حرم3؛ شبیه خودش» نوشته «حسین شرفخانلو» در 96 صفحه مصور توسط انتشارات «روایت فتح» در 1100 نسخه منتشر شده است.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.