سیار: طرح‌های ترویجی کتاب مردم را به مطالعه ترغیب می‌کند

در مراسم راه‌اندازی «دیوار دانایی» شهرکرد مطرح شد:
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 15 تير, 1395 - 11:30
محمدمهدی سیار در مراسم راه‌اندازی «دیوار دانایی» در شهرکرد گفت: طرح‌های ترویجی به کمک بهره‌گیری از رسانه و تبلیغ خوب می تواند مردم را به مطالعه ترغیب نماید.‏

سرویس معرفی: باحضور جمعی از اهالی فرهنگ استان چهارمحال و بختیاری روز دوشنبه 14 تیرماه آیین رونمایی و آغاز به فعالیت دیوار دانایی  در محل پاتوق کتاب و زندگی شهرکرد برگزار شد.

«دیوار دانایی» که به همت پاتوق کتاب و زندگی شهرکرد راه اندازی شده است قرار است محلی باشد برای اهالی کتاب که کتابهای کتابخانه شخصی خود را با هم به اشتراک بگذارند.

مسؤولین این طرح معتقدند که دیوار دانایی که با شعار «خوندی ، بذار .... نخوندی، بردار» راه اندازی شده است بر این باورند این اتفاق می تواند بستری مناسب برای افزایش سرانه مطالعه و ترویج کتابخوانی باشد.

وی ایجاد فرصت مناسب مطالعه برای اقشار با سطح درآمد پایین را یکی از اهداف بنا کردن دیوار دانایی دانست و افزود: به عنوان یک کتابفروش همه روزه با افراد زیادی مواجه هستیم که علی رغم  علاقه شدید به مطالعه بخاطر وضعیت اقتصادی قادر به خرید کتاب نیستند. لذا با الهام از ایده "دیوار مهربانی " برآن شدیم تا با راه اندازی یک کتابخانه باز و خودکنترلی به کمک خیرین فضای مناسبی جهت مطالعه این عزیزان مهیا کنیم.

بانیان دیوار دانایی همچنین یادآور شدند: کتاب های این دیوار همگی توسط مردم خریداری شده و پس از مطالعه شخصی  جهت استفاده عموم در این قفسه جای گرفته است. افراد مختلف بدون هیچ محدودیتی و نیاز به عضویت می توانند این کتاب های را به امانت بگیرند و  پس از اتمام مطالعه آن را به دیوار دانایی برگردانده یا برای مطالعه به دیگران امانت دهند تا زمینه برای بهره گیری هر چه بیشتر از آنها  فراهم گردد.

همچنین تلاش برای همگانی کردن نذر فرهنگی و انفاق کتاب و همچنین ترویج فرهنگ وقف با موضوع کتاب را به عنوان صدقه جاریه از دیگر اهداف راه اندازی این دیوار برشمردند و از مسوولین خصوصا رسانه های جمعی بالاخص صدا و سیما خواستند تا در مسیر پش برد این اهداف به بانیان این دیوار کمک کنند.

همچنین در این برنامه تاکید کردند: محتوای کتابهایی اهدایی مستمرا توسط گروهی از کارشناسان و فعالان حوزه کتاب رصد می شود تا خدایی ناکرده  با نفوذ کتاب ها و جریان های انحرافی ، کتابهای این دیوار باعث گمراهی استفاده کنندگان شوند.

در حاشیه این رونمایی که بعد از ضیافت افطار پاتوق کتاب و زندگی برگزار شد محمد مهدی سیار شاعر جوان و نام آشنای کشور، ضمن تقدیر از راه اندازی این طرح گفتند: طرح‌های ترویجی به کمک بهره گیری از رسانه و تبلیغ خوب می تواند مردم را به مطالعه ترغیب نماید.

وی همچنین افزودند کتاب خوب زیاد داریم اما کتاب ها خوب معرفی نمی شوند و یا خوب و عادلانه در کشور توزیع نمی شوند و لذا علاقه مندان زیادی از خواندن این کتاب ها بی بهره می مانند.

همچنین فرهاد خلیل مقدم مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان چهارمحال و بختیاری در جریان آیین شرع به دیوار دانایی این نوع برنامه ها را در راستای ترویج کتابخوانی موثر دانستند و گفتند: این نهاد آمادگی لازم را جهت تقویت این قبیل طرح های ترویجی دارد و مجموعه های مردمی می توانند با هماهنگی با واحد های مختلف این اداره برنامه های ترویجی را برنامه ریزی و اجرا کنند

.

حجت الاسلام و المسلمین محمد باقر نادم معاون پژوهشی موسسه روایت سیره شهداء نیز در این مراسم ابراز امیدواری کردند که این قبیل برنامه بتواند به جریان کتابخوانی کشور کمک کند و ما بتوانیم به وضعیت مطلوب مورد نظر مقام معظم رهبری در این زمینه برسیم .

وی همچنین افزود: محتوای این کتابهایی که در اختیار عموم مردم قرار میگیرد موضوع بسیار مهمی است و بانیان این طرح باید مراقبت ویژه ای در این خصوص داشته باشند

گفتنی است دیوار دانایی در ورودی پاتوق کتاب و زندگی واقع در خیابان دکتر شریعتی شهرکرد ، نبش چهارراه دامپزشکی همه روزه از ساعت 10 تا 22 فعالیت دارد و علاقه مندان میتوانند از کتاب های این دیوار استفاده کنند و یا کتابهای کتابخانه شخصی خود را برای استفاده عموم در قفسه های این دیوار قرار دهند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.