تلاش «بي‌بي‌سي» و «من و تو» براي سركشي در خانه‌های ایرانی

وقتي رسانه ملي با گزارشگري شهروندي بيگانه باشد؛
ارسال زمان بندی شده: 
شنبه, 23 آبان, 1394 - 08:30
شبكه بي‌بي سي فارسي به تازگي يك فراخوان جديد عكس و فيلم منتشر كرده و در آن از مردم كشورمان خواسته است كه مصاديق تبعيض جنسيت در فضاي عمومي شهرهاي ايران از پوستر و آگهي گرفته تا بيلبورد و غيره را به اين شبكه ارسال كنند...

سرویس تلنگر _ سمیرا سروش: شبكه بي‌بي سي فارسي به تازگي يك فراخوان جديد عكس و فيلم منتشر كرده و در آن از مردم كشورمان خواسته است كه مصاديق تبعيض جنسيت در فضاي عمومي شهرهاي ايران از پوستر و آگهي گرفته تا بيلبورد و غيره را به اين شبكه ارسال كنند؛ موضوعي كه در كمال بي‌توجهي بخش‌هاي خبري كشورمان به گزارش‌هاي شهروندي چندان هم اتفاق جديدي نيست.

مدتي است كه گزارشگري شهروندي مورد توجه رسانه‌هاي معاند نظام قرار گرفته است؛ بدعتي كه اولين‌بار شبكه بي‌بي‌سي فارسي گذاشت و بعد از آن به شبكه «من و تو» نيز تسري پيدا كرد.

دست اين شبكه‌ها و مديران و مجريانش از تهيه گزارش در ايران كوتاه است اما با دادن اين شعار كه هر شهروند مي‌تواند يك گزارشگر باشد هم گزارش‌هاي دست اول دلخواه خود را از دست مردم تحويل مي‌گيرند و هم با پخش آنها اينگونه القا مي‌كنند كه براي نظرات مردم اهميت قائل هستند.

 اين شبكه‌ها شهروندان ايراني را تشويق به ارسال ويدئوهاي اعتراضي و انتقادآميز خود مي‌كنند و بسياري از شهروندان هم با هدف انتقال اعتراض خود به مسئولان تن به اين شعارها مي‌دهند اما نقش اين شبكه‌ها چيزي نيست جز گرفتن ماهي از آب گل‌آلود تا آنكه بخواهد دلسوزي براي وضعيت معيشت و حل مشكلات مردم باشد. حالا در اقدامي مشابه شبكه بي‌بي‌سي فارسي نيز فراخوان جديدي را برگزار كرده و در آن از مردم كشورمان خواسته است از مصاديق تبعيض جنسيتي در فضاهاي عمومي شهرشان فيلم و عكس تهيه و به اين شبكه ارسال كنند.

از قديم گفته‌اند «‌حرف خانه را به بيرون از خانه نمي‌برند»‌. اين شبكه‌ها خود را دلسوز مردم ايران نشان مي‌دهند و رسانه ملي و بخش‌هاي خبري آن هم از توجه به اهميت گزارش‌هاي شهروندي غافل هستند، به خصوص بخش خبري‌اي چون 20:30 كه به بخش خبري جنجالي رسانه ملي معروف است. رسانه ملي مي‌توانست بخشي از اخبار خود را به گزارش‌هاي شهروندي و مردمي اختصاص دهد و اجازه به وجود آمدن چنين خلأهايي را به رسانه‌هاي خارجي ندهد اما در چنين فضايي كه مردم تريبون ندارند، طبيعي است كه عده زيادي آگاهانه يا ناآگاهانه به اين دعوت‌ها پاسخ گفته و براي رساندن پيام اعتراض‌آميز خود به گوش مديران شهري فايل‌هاي ويدئويي‌شان را به اين شبكه‌ها ارسال كنند.

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.