مارکسیست ها و لیبرال ها در دانشگاه تهران چه می کنند؟

نگاهی بر حاشیه سازی آشوب طلبان دانشگاه تهران؛
ارسال زمان بندی شده: 
سه شنبه, 24 ارديبهشت, 1398 - 13:00
ماجرا مربوط به تصمیم اخیر مسئولان دانشگاه تهران پیرامون وضعیت پوشش برخی دانشجویان این دانشگاه می‌شود که سروصدای آن ابتدا در فضای مجازی گروه‌ها و صفحات دانشجویی بلند شد و درنهایت کار به کارزار میدانی در محوطه دانشگاه کشید و دو گروه از دانشجویان سعی کردند صدای خود را از طریق برگزاری تجمع به گوش مسئولان برسانند؛ گروه اول به عملکرد حراست دانشگاه در برخورد با برخی دانشجویان انتقاد داشتند و گروهی دیگر با حضور خود از پوشش قانونی در دانشگاه حمایت کردند.

سرویس حاشیه نگاری: روز گذشته دانشگاه تهران ظهر داغ و شلوغی را سپری کرد؛ جمعی از دانشجویان این دانشگاه در واکنش به برخی از تصمیمات مسئولان این دانشگاه مقابل پردیس هنرهای زیبا تجمع کردند.

یزدان محمدی روزنامه نگار روزنامه فرهیختگان در گزارشی به ابعاد این ماجرا پرداخته است که در ادامه خواهید خواند. ماجرا مربوط به تصمیم اخیر مسئولان دانشگاه تهران پیرامون وضعیت پوشش برخی دانشجویان این دانشگاه می‌شود که سروصدای آن ابتدا در فضای مجازی گروه‌ها و صفحات دانشجویی بلند شد و درنهایت کار به کارزار میدانی در محوطه دانشگاه کشید و دو گروه از دانشجویان سعی کردند صدای خود را از طریق برگزاری تجمع به گوش مسئولان برسانند؛ گروه اول به عملکرد حراست دانشگاه در برخورد با برخی دانشجویان انتقاد داشتند و گروهی دیگر با حضور خود از پوشش قانونی در دانشگاه حمایت کردند.

اما تجمعی که در ظاهر برای موضوع حجاب در دانشگاه شکل گرفته بود، با هدایت انجمن اسلامی دانشگاه تهران و جریان چپ مارکسیستی سمت و سوی سیاسی رادیکال گرفت. طرح برخی شعارهای ساختارشکن،‌ تلاش برای تسری یافتن تجمع به بیرون از دانشگاه و روزه‌خواری علنی در تجمع تنها برخی از این موارد است. از سوی دیگر پیوند خوردن جریان چپ مارکسیستی با تشکل انجمن اسلامی دانشگاه تهران که قاعدتا طبق پسوند اسلامی خود باید حامی قوانین شرع و اسلامی باشد، یادآور اقدام ضداسلامی «جبهه ملی» در خرداد سال 60 بود که در بیانیه‌ای علیه لایحه اسلامی «قصاص» ضمن «غیرانسانی» خواندن این حکم اسلامی، هواداران خود را به راهپیمایی در مسیر خیابان انقلاب به سمت دانشگاه تهران، در بعداز ظهر روز 25 خرداد دعوت کرد. انجمن اسلامی دانشکده فنی دانشگاه تهران چندی پیش در اعتراض به قانون رعایت حجاب اسلامی در محوطه دانشگاه پا را فراتر گذاشته و به برخورد با روزه‌خواری، معترض و تهدید کرده بود در صورت ادامه این روند به مقابله خواهند پرداخت.

 بیایید از اول حوادث چند هفته اخیر در دانشگاه تهران را مرور کنیم.

1 چند هفته‌ای می‌شود که دانشگاه تهران دستورالعمل جدیدی را در مواجهه با دانشجویان به کار بسته که از سوی برخی جریان‌های مارکسیستی به گشت ارشاد در دانشگاه معروف شده است؛ جریانی که این عنوان را برای اقدامات دانشگاه انتخاب کرده، مدعی است حراست با گشت‌زنی در دانشگاه به افرادی که پوشش‌های نامتعارف داشتند تذکر داده و آنها را تهدید به کمیته انضباطی کرده است. اما این همه ماجرا نبود؛ و حراست از سوی دیگر به صورت جدی‌تر اقدام به کنترل کارت‌های دانشجویی کسانی که قصد ورود به دانشگاه داشتند می‌کرد و این در حالی بود که حراست دانشگاه پیش‌تر در کنترل و ورود افراد به دانشگاه نوعی تسامح به‌خرج می‌داد. این تسامح و ... باعث شده بود شرایط نامتعارفی در صحن دانشگاه ایجاد شده و بنا بر ادعای مسئولان، هیات‌رئیسه دانشگاه به استناد شکایت‌های رسیده مبنی‌بر ناامنی و فضای ناهنجار اخلاقی دستورالعمل جدیدی را لحاظ کند. این اقدام نسبتا ضربتی در حالی بود که در طول حدود پنج سال ریاست دکتر نیلی احمدآبادی، نوعی سیاست‌های افسارگسیخته فرهنگی در دستور کار قرار داشت و طبیعی بود که اقدامات شتاب‌زده به‌خصوص در عرصه فرهنگ اصل ماجرا را به حاشیه می‌برد.

2 ادامه این شرایط باعث شد هفته گذشته جریان چپ مارکسیستی به آنچه مستقر شدن ماموران حفاظت فیزیکی زن در درهای دانشگاه و تذکر به دختران بابت حجاب‌شان می‌دانست، اعتراض و آن را در «ضدیت با زیست دانشجویی» مطرح کند.

کانال اطلاع‌رسانی جریان چپ مارکسیستی دانشجویان دانشگاه تهران نوشته بود باید پرسید در حال حاضر چه کسی رئیس دانشگاه تهران است؛ دکتر نیلی احمدآبادی یا دکتر سلیمانی رئیس حراست دانشگاه؟ و پاسخ داده بود که حراست کل نمی‌تواند بدون اطلاع مسئولان و مستقلا قوانین را تغییر داده و فعالیت کند. فعالان شورای صنفی در حالی‌که برخی اعضایشان به لیدرهای جریان چپ مشهور هستند، در کانال خود از سویی چک کردن کارت دانشجویی را نقض مستقیم حقوق دانشجویی و شهروندی دانسته و از سوی دیگر به صورت تلویحی به تصمیم مسئولان دانشگاه مبنی‌بر بسته ماندن بوفه‌های غذاخوری در ماه مبارک رمضان اعتراض می‌کند و می‌افزاید: «گویا تمامی وظایف مسئولان از بین بردن وجهه دانشگاه و در ضدیت با زیست دانشجویی است.»

چهار روز بعد نوبت انجمن اسلامی دانشکده فنی دانشگاه تهران بود که همسو با شورای صنفی علیه اقدام اخیر مسئولان دانشگاه موضع‌گیری کند.

این تشکل دانشجویی با اشاره به مشاهداتی مبنی‌بر تذکر به حجاب در سطح دانشگاه و سختگیری در ورود به دانشگاه، خطاب به نیلی احمدآبادی این اقدامات را مایه تأسف دانسته و نوشت: «همزمانی این اتفاق با آغاز ماه رمضان و صحبت‌های مطرح‌شده پیرامون مقابله با بدحجابی و روزه‌خواری ما را به این فکر سوق می‌دهد که نهادهای تحت نظر جنابعالی دست به اقداماتی سلیقه‌ای زده‌اند که خارج از شأن و جایگاه دانشگاه تهران است.»

در انتهای این نامه با ادبیاتی تهدیدآمیز ذکر شده بود: «چنانچه در هفته‌های پیش رو شاهد تکرار این رفتارهای نابهنجار مأموران حراست و حفاظت فیزیکی دانشگاه باشیم، به مقابله با این‌گونه رفتارها پرداخته و از شما انتظار می‌رود مانع رقم خوردن چنین اتفاقاتی شوید.» پس از این بیانیه برخی کانال‌های غیررسمی در فضای مجازی با گرایش‌های چپ و منسوب به شورای صنفی فراخوان‌هایی در جهت برگزاری تجمع در ۲۳ اردیبهشت منتشر کردند. به گفته سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران که روز گذشته در آمفی‌تئاتر شهید آوینی پردیس هنرهای زیبا سخن می‌گفت، همین بیانیه انجمن اسلامی دانشکده فنی بود که تجمع را شکل داد.

بیانیه انجمن اسلامی دانشکده فنی از آن‌رو مورد تعجب بود که این تشکل همواره خود را مقید به موازین اسلامی و حدود شرعی می‌داند، اما با این‌حال معترض برخورد با حجاب خارج از شأن دانشگاه و از آن مهم‌تر مقابله با روزه‌خواری در دانشگاه شد؛ اقدامی که بیشتر یادآور اقدام جبهه ملی درخصوص لایحه اسلامی قصاص بود.

3درنهایت ظهر روز گذشته دو گروه از دانشجویان که جمعیت هر کدام حدود ۲۰۰ نفر بود، مقابل پردیس هنرهای زیبا جمع شدند. یک گروه با دست‌نوشته‌های قرمزرنگ (نماد اعتراضی چپ مارکسیستی) خواستار عدم اجرای هرگونه قانون درخصوص وضعیت پوشش در دانشگاه شدند و در مقابل گروهی دیگر می‌گفتند دانشگاه جنگل نیست و در هر جای دنیا استانداردهایی برای افرادی که قصد ورود به دانشگاه دارند، لحاظ می‌شود. به گفته یکی از دانشجویان حاضر در تجمع روز گذشته، حراست دانشگاه قبلا در ورود افراد به دانشگاه جدیت خاصی نداشت و هرکسی می‌توانست وارد دانشگاه شود؛ همین موضوع باعث ایجاد برخی ناامنی‌ها در داخل دانشگاه شده بود و حتی چندباری شاهد سرقت در محوطه دانشگاه بودیم، اما در هفته‌های اخیر حراست اقدام به رویت کارت دانشجویی افرادی که قصد ورود به دانشگاه را داشتند، می‌کرد. او معتقد است این اقدام نباید مورد اعتراض باشد، چراکه هر دانشجویی دانشگاه را امن می‌خواهد، اما شرایط قبلی واقعا دانشگاه را ناهنجار و ناامن کرده بود و هرکسی می‌توانست وارد دانشگاه شود. این دانشجوی دانشکده فنی با ابراز تعجب از گروهی که حراست دانشگاه را به این دلیل محکوم می‌کردند گفت که تامین امنیت در دانشگاه خواسته همه دانشجویان است و کنترل کارت دانشجویی حداقل‌ترین کاری است که حراست باید انجام دهد.  دانشجوی دیگری درباره اقدام دیگر دانشگاه اما می‌گفت در برخی موارد حراست دانشگاه شیوه نادرستی را در برخورد با برخی پوشش‌های ظاهری نامتعارف داشته است و به این موضوع اعتراض داشت.

از سوی دیگر معاون فرهنگی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با رسانه‌ها از زاویه دیگری به این موضوع می‌پردازد و می‌گوید:‌ «هرساله به مناسبت ماه مبارک رمضان و با هدف حفظ حرمت این ماه تاکید می‌شد که مظاهر روزه‌خواری در سطح دانشگاه دیده نشود و وضع پوشش هم نباید به‌گونه‌ای باشد که حرمت ماه رمضان نادیده گرفته شود. در همین راستا نیروهای انتظامات در محوطه دانشگاه تهران حضور پیدا کردند تا به افرادی که حرمت روزه‌داری را حفظ نمی‌کنند، تذکر داده شود.» و ادامه داد: «هیچ آیین‌نامه یا بخشنامه جدیدی در حوزه برخورد با بی‌حجابی یا روزه‌خواری در سال جاری به دانشگاه اعلام نشده و آنچه اتفاق افتاده فقط روندی است که هرساله با هدف حفظ حرمت ماه رمضان روی داده است. مگر می‌شود ما بخشنامه یا آیین‌نامه‌ای در این زمینه اعلام کنیم که خودمان در جریان آن نباشیم، بنابراین نباید اتفاقات را به‌گونه‌ای جلوه داد یا به گونه‌ای رفتار کرد که نیروهای متدین در دانشگاه آزرده‌خاطر شوند.»

4 دیروز دانشگاه تهران روز آرامی را سپری نکرد و از فضای آکادمیک خود که قاعدتا باید محل تضارب آرا و گفت‌وگو باشد، خارج شد و در مقاطعی به زد و خورد فیزیکی نیز منجر شد. یکی از اساتید دانشگاه در صفحه مجازی خود نوشت: «‌کاش یک بلندگو داشتم که می‌شد صدایم را به آنان برسانم و از آنها بخواهم روی زمین بنشینند و سعی کنند با هم حرف بزنند.»

جالب اینکه آنارشی رخ‌داده از سوی جریان مدعی آزادی‌های فردی و اجتماعی شکل گرفت و حتی مانع خواندن و قرائت بیانیه جریان رقیب خود شد.

از سوی دیگر کم‌کم پای موضوعات دیگری همچون آزادی برخی زندانیان سیاسی نیز به تجمع باز شد. این گروه در حالی که تصاویری بدون حجاب از برخی زندانیان سیاسی در دست داشتند، دانشگاه تهران را متهم به پول‌گردانی، بیکاری و بیگاری می‌کردند.

جالب اینکه جریان یادشده بارها مورد تسامح و تساهل مدیریت دانشگاه نیز واقع شده است. پیش‌تر و در جریان حوادث دی‌ماه 96 و نیز حوادث خیابان پاسداران و اغتشاشات دراویش که برخی افراد منتسب به چپ دانشگاه تهران حضور فعالی داشتند، ‌دانشگاه تهران رویکردی حداقلی در برخورد پیش گرفت؛ موضوعی که منجر به لیدری تجمع روز گذشته توسط برخی چهره‌های شاخص این جریان نیز شد.

هرچند رویکرد دولت و به تبع آن وزارت علوم و همچنین رئیس های دانشگاه ها نوعی ولنگاری و افسارگسیختگی فرهنگی- اجتماعی است و در جایگاه خود باید پاسخگوی عملکردشان باشند اما سوالی که پیش می آید این است که آیا شورای عالی انقلاب فرهنگی در قبال وضعیت فرهنگی دانشگاه ها مسئولیتی ندارد؟ آیا مسئولیت این شوار صرفا تا انتخاب رئیس دانشگاه است و پس از انتخاب آن دیگر مسئولیتی در قبال عملکرد افراد منتخب ندارد؟

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در تلگرام شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ایتا شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در سروش شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در بله شوید.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال حلقه وصل در ای گپ شوید.

دیدگاه کاربران

شاهد ماجرا

گزارشی از زمینه ها و عوامل تجمع 23 اردیبهشت دانشگاه تهران:
به علت بی عملی و احیانا سیاست های مروج اباهه گری معاونت فرهنگی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران مثل تاسیس کافه های متعدد در اطراف درهای دانشگاه و خرید سینما! وضعیت فرهنگی دانشگاه رو به افول گذاشته و طی سال 97 شاهد سیر نزولی پوشش و رفتار دانشجویان بودیم که با نامه 118 استاد دانشگاه تهران در مهر ماه 97 ، از وضعیت موجود ابراز نگرانی شد در این نامه از مسوولین امر خصوصا دکتر نیلی ریاست دانشگاه برای برنامه ریزی و اقدام در جهت رعایت قوانین و ضوابط پوشش و رفتار دانشگاهیان درخواست موکد شد. اما این هشدار منجر به تغییر سیاست ها نگشت و با آغاز سال 98 متاسفانه شاهد افزایش رفتارهای هنجارشکنانه، کشف حجاب و ... در فضاهای عمومی و اطراف مسجد دانشگاه تهران بودیم. این وضعیت منجر به تهیه ی نامه ای با محتوای موجود در لینک انتهای متن شد که تا امروز به امضای بیش از 2000 نفر از اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران/ علوم پزشکی تهران رسیده است. این نامه با 1814 امضا برای دفاتر روسا و مسوولین نهاد دو دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران و همچنین رونوشت آن به نهادنمایندگی مقام معظم رهبری، کمیسیون آموزش مجلس، کمیسیون فرهنگی مجلس، شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزیر علوم و وزیر بهداشت ارسال شد. با فاصله ی کوتاهی از ارسال نامه و علیرغم تاکید نگارندگان نامه بر « توجه به ملاحظات و پیچیدگی های مسایل فرهنگی و اجتماعی خصوصا در برخورد با جوانان» و درخواستشان مبنی بر "توجه" ویژه به این موضوع و نه اقدام سریع و نپخته، متاسفانه حراست دانشگاه تهران اقدام به راه اندازی گشت در دانشگاه نمود که با جبهه گیری و برخورد عده ای از دانشجویان و صدور بیانه ای عجیب و خارج از چارچوب از سوی انجمن اسلامی دانشکده فنی منجر شد. پیرو این بیانیه و با محوریت گروه شورای صنفی در تلگرام هماهنگی تجمعی در تاریخ 23 اردیبهشت در مقابل دانشکده هنر انجام گرفت. آنچه دانشجویان را به شرکت در این تجمع ترغیب می کرد شعارهای آزادی خواهی و مقابله با استبداد و زورگویی بود و متاسفانه عده ای هر چند قلیل با محوریت دانشجویان چپ(کمونیست) در این تاریخ تجمع کردند و با شعارها و دست نوشته هایی بر آزادی پوشش و حجاب اختیاری تاکید کردند و به مخالفت با قانون و ضوابط پرداختند. این تجمع و شعارهای هنجارشکنانه با ورود اساتید و دانشجویان موافق رعایت قوانین و ضوابط پوشش تا حد زیادی کنترل شد و پس از یک ساعت محاصره در جمع اساتید و دانشجویان مدافع قانون و درگیری های جزیی، شعاردهنگان به سالن هنر برگشتند و با اجازه و بستر سازی دکتر سرسنگی معاونت فرهنگی دانشگاه تهران در سالن مستقر شدند و عمده ی صندلی های سالن را اشغال نمودند و موافقین اجرای قانون در سالن اجازه حضور زیادی پیدا نکردند. در سالن به ایشان اجازه داده شد بیانه ی خود را بخوانند و شعر یار دبستانی را هم همخوانی کردند، اما مجال درستی به بیانیه خوانی نماینده بسیج به عنوان یکی از گروه های مدافع قانون از سوی دکتر سرسنگی داده نشد. و در نهایت تجمع با پراکنده شدن دانشجویان به پایان رسید و رسانه های معاند از همین تحرک کوچک مستمسکی برای ترغیب به شلوغی و اغتشاش درست کردند. به عنوان مثال شبکه ی من و تو فیلم اعتشاشات دی ماه 96 در اطراف دانشگاه را به عنوان گزارش اتفاقات 23 اریبهشت ماه پخش کرد و گزارش لحظه به لحظه نیز در کانال آمد نیوز و سایر رسانه های معاند به صورت غیر واقعی و دروغپردازانه دنبال شد.
اما ریشه ی اقدام نپخته و حساسیت برانگیز حراست یا به اهمال و کوتاهی های مکرر معاونت فرهنگی در اجرای طرح های گام به گام و مصوب و ناامیدی آنها از معاونت فرهنگی بر می گردد و یا خدایی نکرده جریانی قصد تحت تاثیر قرادادن و بی اثر کردن نامه را داشته اند و می خواستند با این روش و ایجاد التهاب و اغتشاش درخواست به حق نویسندگان نامه را خنثی نمایند.
در این میان از وظیفه دکتر نیلی به عنوان رییس دانشگاه و کسی که طی سال جاری تحصیلی دو نامه هشدار آمیز در خصوص وضعیت رفتار و پوشش دانشجویان را دریافت نموده و هیچ پاسخ و حرکت متناسبی انجام نداده نباید غفلت کرد.
به پیوست موضع گیری و بخشی از سوابق دکتر سرسنگی و تصاویر تعدادی از سران اغتشاشگر تقدیم می شود.
با تشکر.
لینک نامه:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScKk9Vyt8C_87WnF4nrvG2mf-p_qcpW...

درج نظر

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.